Bugun...


Suriye ordusu: Cihatçıların Türkiye ile son ikmal yolunu kestik

facebook-paylas
Tarih: 03-02-2016 23:59
         
Suriye ordusu: Cihatçıların Türkiye ile son ikmal yolunu kestik

Suriye ordusu, Halep'in kuzeyinde cihatçıların kontrolündeki iki Şii köyünde kuşatmayı kırdığını ve cihatçı güçleri Türkiye sınırına bağlayan son ikmal yolunu kestiğini duyurdu.

Suriye ordusuna bağlı birlikler, yerel milislerin de desteğiyle, yaklaşık 3 yıldır cihatçıların kontrolünde olan Nubul ve Zehra'ya girdi. Nubul ve Zehra'nın alınmasıyla, bölgedeki cihatçıların son ikmal hattı da kesilirken; Suriye ordusu yaklaşık 1,5 yıllık mücadelenin sonunda, 'Halep çemberi'ni kapatmış oldu.

Suriye ordusunun, Zehra ve Nubul'u alarak, cihatçıların son ikmal yolunu kesmesinin, Cenevre'de devam eden Suriye görüşmelerinin gidişatını da etkileyeceği belirtiliyor.

'TERÖRİSTLER KASABALARI TERK ETTİ'

RİA Novosti'ye konuşan bir askeri kaynak, "Öncü birlikler, Nubul ve ve Zehra kasabalarındaki kuşatmayı kırdılar. Teröristler bu kasabaları terk etti, ancak dış mahallelere yönelik havan topu ve geliştirilmiş roketlerle yapılan saldırıları sürdürüyorlar" dedi.

SURİYE ORDUSUNUN İLERLEYİŞİ HIZLANACAK

Suriye ordusunun ilerleyişi, neredeyse bir yıldır süren çatışmaların ardından geldi. Halep, 2012 ortalarında yaşanan çatışmada, isyancılar ve Suriye güçleri arasında bölünmüş, kentin batı tarafı hükümet güçlerinde kalırken, doğu bölümü ise cihatçıların eline geçmişti.
 

İki kasabanın geri alınmasıyla Halep'te Suriye ordusunun ilerleyişinin hızlanacağı belirtiliyor.
Kaynak: Sputnik

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI