Bugun...


Su Değirmeninden Yapılan Tahin Yok Satıyor
Şırnak’ta yetiştirilen susamın su değirmeninde öğütülerek ile yapılan tahin yok satıyor.

facebook-paylas
Tarih: 28-12-2014 15:22
         
Su Değirmeninden Yapılan Tahin Yok Satıyor

Özellikle kış mevsiminde çokça tüketilen gıdaların başında yer alan yerli tahin, bölge halkının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alıyor.

Şırnak’ta ata yadigarı su değirmenini işleten Koçer Bayat, elektrik olmasına rağmen değirmeni su ile çalıştırmayı sürdürdüğünü söyledi. Şırnak şehir merkezine 10 km uzaklıkta ve Cudi Dağının eteğinde bulunan su değirmeni bölgede yetiştirilen susamdan tahin üretiyor. Bölgenin tek su ile çalışan değirmen özelliğini sürdüren Koçer Bayat'ın değirmeni, kış mevsiminin etkisini artırmasıyla birlikte gece gündüz çalışmaya başladı. Bölge halkı tarafından tercih edilen hakiki susamdan yapılan tahin yok satıyor. Kilosu 18 liradan satılan tahini almak için gelen vatandaşlar, 10-15-20 kilo birden alıp götürüyor.

Değirmen sahibi Koçer Bayat, “Buradan çıkan tahinin çok farklı bir kalitesi var. Buradaki tahin has susamdan yapılıyor. Başka hiç bir katkı madde bulunmuyor. Yerli susam kullanıyoruz, tahin çok farklı oluyor. Mesela marketten aldığınız tahin bir iki aydan sonra yağı üste çıkıyor, tahin altta kalıyor. Bizim tahin bekleyince dibe inmez. Susamları ateşte biraz pişiriyoruz. Sonra değirmene atıyoruz. Burada her şey doğal. Bu tahin şimdiye kadar Türkiye’nin dört tarafına kadar gitti. Bir kere alan ikinci kez istiyor. Tahmini olarak burada yıllık 6 ile 10 ton arası tahin yapılıyor. Bazen de 10 tondan fazla da çıkıyor. Değirmen yaklaşık 3-4 ay gece gündüz çalışıyor. Bizim dedelerimiz döneminde tahin siyah yapılıyordu. Ama şimdi beyaz da çıkıyor. Bazı vatandaşlar susamların kabuklarını çıkarıyor ve tahin beyaz çıkıyor. Siyah ile beyaz tahinin arasında da fark var. Siyah tahinin tadı beyazınkine göre daha güzeldir.” şeklinde konuştu.

Tahin almaya gelen Abdullah Bayar isimli vatandaş ise her sene 10-20 kilo aldığını belirtip, “Bu sene beş kilo tahin aldım. Bu sene biraz kıtlık yaşadık. Maaşlarımızı düşürdüler. Emekli işçiyim her ay maaşımızdan 20-30 lira düşürüyorlar. O yüzden bu sene bu 5 kilo alabildik. Marketlerdeki tahin hakiki susam değil. Ama bunlar hakiki susam ve kendi bölgemizde yetiştirilen susamdan yapılıyor.” dedi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI