Bugun...


Soma'da İşsizliğin En Küçük Kurbanı
Manisa'nın Soma İlçesi'nde cep telefonu mesajıyla işsiz kalan Satılmış Cin'in, 4 gün önce dünyaya gelen ve 'Umut' adını verdiği bebeği de zor bir yaşama gözlerini açtı.

facebook-paylas
Tarih: 28-12-2014 15:22
         
Soma'da İşsizliğin En Küçük Kurbanı

301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya, ocağın kapısında yakalanıp şans eseri kurtulan, tekrar çalışmak için 7 ay bekledikten sonra, cep telefonu mesajıyla işsiz kalan Satılmış Cin'in, 4 gün önce dünyaya gelen ve 'Umut' adını verdiği bebeği de zor bir yaşama gözlerini açtı. Zonguldak'tan yeni yaşam umuduyla Soma'ya geldiğini, tek isteğinin, çocuklarının sağlık problemlerini gidermek ve onların karnını doyuracağı bir iş olduğunu söyleyen Satılmış Cin, "Eşimin sütü az geliyor. 4 günlük bebeğime hazır mama alacak param yok cebimde. Onun bazen aç olduğu için ağlamasına, kahroluyorum" dedi.

Memleketi Zonguldak'taki kaçak faaliyet gösteren maden ocaklarında düşük ücretlere çalışan Satılmış Cin, 3 yıl önce Birten Cin'le evlendikten sonra yeni bir yaşam ve güvenli iş umuduyla Soma'ya göç etti. Burada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin işlettiği maden ocağında çalışmaya başlayan Satılmış Cin ve eşi, oğulları Tolga ve Mertcan'ın da dünyaya gelmesiyle büyük mutluluk yaşadı.

Ancak hem 2 yaşındaki oğlu Tolga, hem de 1 yaşındaki Mertcan'da ortaya çıkan sağlık problemleri nedeniyle yaşamları kabusa döndü. Büyük üzüntü yaşayan Satılmış Cin'in, gözünde kayma olan çocuklarından Tolga, bir süre önce yürürken ayakta duramayıp yere düşmeye başladı. Hastaneye götürülen minik Tolga'nın bacaklarında güçsüzlük tespit edildi, ama kesin bir teşhis de konulamadı.

Çiftin küçük oğlu Mertcan'ın ise hem kalbinde delik olduğu, hem de beyninde su toplandığı ortaya çıktı. Ancak Mertcan'ın beyninde neden su toplandığı da yaşı küçük olduğu için doktorların araştırmalarına rağmen teşhis konulup belirlenemedi.

2830 MADENCİ GİBİ CEP MESAJIYLA İŞSİZ KALDI

Geçen 13 Mayıs'ta çalışmak için ocağa girmeye hazırlanırken meydana gelen faciadan şans eseri kurtulan, ama 301 arkadaşını kaybetmenin acısını yaşayan Satılmış Cin, çocuklarının sağlık sorunlarıyla boğuştuğu sırada, cep telefonuna gelen, işten çıkarıldığı mesajıyla bir kez daha yıkıldı.

O da 2 bin 830 madenci arkadaşı gibi işsizler kervanına katıldı. Hem çocuklarının sağlık sorunları hem de işsizlikle boğuşan Satılmış Cin, iş için müracaat ettiği tüm kapılardan da eli boş döndü.

ZOR GÜNLERİN TEK MUTLULUĞU, UMUT BEBEK

Satılmış Cin'in yşadığı bu zorlu günlerde yüzünü güldüren tek mutluluğu ise, 4 gün önce yeni bir bebeğinin dünyaya gelmesi oldu. Annesi Birten Cin'in karnındaki kontrollerinde, abisi Mertcan'da olduğu gibi beyninde su toplandığı söylenen bebekte, şimdilik böyle bir rahatsızlık saptanmadı. Bu da Satılmış Cin ve eşini sevince boğdu.

Ancak 'Umut' bebek, babasının işsiz kalması ve gelirlerinin de olmamasından dolayı çaresiz bir yaşama da gözlerini açmış oldu. İki gün kaldığı hastanedeki kontrolleri tamamlanan Umut bebek, kardeşlerinin yanına, yeni evine götürüldü.

'MAMA ALACAK PARAM YOK' DEDİ GÖZ YAŞI DÖKTÜ

Tek mesleği küçüklükten beri yaptığı madencilik olan Satılmış Cin, ilçedeki diğer maden ocaklarına da iş için müracaat etti ama bir sonuç alamadı. Bu arada, satılmış Cin'e, işsizlik maaşı bağlanmadığı gibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'den de şu ana kadar herhangi bir tazminat ödemesi yapılmadı.

Çevresindekilerin yardımlarıyla çocuklarının karnını doyurmaya çalışan Cin, kendilerine bağlanacağı söylenen 800 TL'lik işsizlik maaşınını da zaten ev kirası ile zorunlu harcalamalara gideceğini anlattı. Çaresizliğine gözyaşı döken Satılmış Cin, "İki oğlumun daha teşhis konulmayan rahatsızlıkları var. Bu çalıştığım sırada onların sağlık giderleri için bankadan kredi çektim. İşsizlik maaşım zaten ev kirası ile bu borcumu bile karşılayamaz. Ben ne yapacağım? Tek isteğim var. Çocuklarımın sağlık sorunlarını gidermek ve karınlarını doyurmak için iş istiyorum. Alnımın teriyle para kazanıp bunu yapmak istiyorum. Ama bunu yapamadım. İlçedeki binlerce arkadaşım gibi çaresizliğe mahkum edildik. Eğer kredi borcum yüzünden haciz gelirse, o zaman üç küçük çocuğumla sokakta kalmaktan korkuyorum" dedi.

İyi beslenemeyen eşinin sütünün yetersiz olmasından dolayı bebeğine hazır mama yedirmesi gerektiğini, ancak cebinde bunu alacak parası olmadığını söylerken gözyaşlarını tutamayan Satılmış Cin, "Böyle bir çaresizliği kabul edemiyorum. Ben çalışmak istiyorum. Ama iş yok, para da yok. 4 günlük bebeğime hazır mama alacak param yok cebimde. Onun bazen aç olduğu için ağlamasına, kahroluyorum. Komşularım yardım ediyor ama nereye kadar? Eşimle bebeğimize 'Umut' adını verdik. Yeni ve mutlu bir yaşam hayal ettik. Bunun için de ben yardım ve paradan ziyade iş yardımı çağrısı yapıyorum" dedi.

Eşinin çaresizliği karşısında kendisinin de kahrolduğunu söyleyen Birten Cin de "Çocuklarımızın hepsi küçük, bırakın büyük isteklerini en ufak bir ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldik. Kışın ortasında öylece kala kaldık. Ne yapacağımızı bilimiyoruz. Ben de çocuklarıma baktığım için eşime yardım edemiyorum. Bu çaresizlikten bizi kurtacak bir el bekliyoruz" dedi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI