Bugun...


Siyasette koltuk hak edilmeli
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetini eleştiren Koç, MGK’da HDP’nin kapatılmasının konuşulduğu iddialarına ise toplantıda tehlike tarifleri ortaya konduğunu ama HDP’nin bu kapsama sokulamayacağını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2014 16:12
         
Siyasette koltuk hak edilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın istifasına ilişkin, “İstifa etmesine üzüldük. Siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik” dedi.
Öcalan’ın ağzına terk etmiş
CHP MYK, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Koç, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Koç, “Bir yanda iç güvenlik sürecini İmralı’da Öcalan’ın ağzına terk etmiş, devlet hakimiyetini ülkenin önemli bir coğrafyasında kaybetmiş bir gaflet ve aymazlar takımı. Diğer yanda geçim sıkıntısı, işsizlik, artan gıda enflasyonu, yüksek enerji fiyatlarıyla boğuşan geniş halk kesimleri...” ifadesini kullandı. Ülkede, yüzde 10-12’lik enflasyona karşı, yüzde 3’lük zamla yetinmesi istenen milyonlarca çalışan ve emekli bulunduğunu ileri süren Koç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetine değinerek, bu parayla 2 bin 800 tane 100’er kişilik öğrenci yurdu, 100 yataklı 500 hastane gibi yatırımların yapılabileceğini anlattı.
Çözüm sürecine değinen Koç, “Taze danışman Mahçupyan’ın basına yansıyan ifadeleri, ne diyorlar; ‘Güneydoğuda kamu düzeni şu anda PKK’nın elinde...’ Gelinen süreçte bunların hepsi itirafçı olacak gibiler” değerlendirmesini yaptı. “Çözüm diye terörle müzakere masası kuran siz değil misiniz” sorusunu yönelten Koç, şunları kaydetti:
“Öcalan sanki bir rehineymiş gibi, masaya devletin karşısına oturtan siz değil misiniz? Oslo’da başladığınız ve Türkiye’nin anayasal düzenini, uluslararası aktörlerin gözetiminde terörle tartışmaya açıp, Türkiye’nin geleceği için fal açanlar sizler değil misiniz? Türkiye’nin bu önemli ve can alıcı sorununa verdiğiniz tavizler ve ilkesizlikle uluslararası bir soruna dönüştürme taleplerini yükseltenler sizler değil misiniz? Vebaliniz de, beceriksizliğiniz de büyük.”

HDP o boyuta girmiyor
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın, “MGK’da HDP’nin kapatılması yönünde karar alındı” iddiasının sorulması üzerine Koç, “Çok uzun süren MGK toplantısından sonra birtakım açıklamalar oldu, birtakım yeni tehlike tarifleri ortaya kondu. Bu tehlike tarifleri içinde legal gibi görünüp illegal yapılardan bahsedilen bazı paragraflar var. Herhalde HDP o boyuta girmiyor. Hasip Kaplan’ın sözleri için söylüyorum. Ama tarif ettikleri olay, daha farklı olay” diye konuştu.

Tarhan göndermesi
CHP’den istifa eden Emine Ülker Tarhan’ın bir röportajında, “CHP kurultayında 2015 seçimleri için yol haritası belirlemedi, koltuk savaşı yaşandı” dediğinin sorulması üzerine ise Koç, “İstifa etmesine üzüldük. Siyaset uzun süreli bir iş, dirençli olmak gerekir. Bir polemik noktasına taşınacak cevap vermek istemiyorum ama, siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltuk elde edilmeli siyasette. Eğer hazır olarak sunduğunuz zaman, bu yorumları çok rahat yapabiliyorlar” dedi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI