Bugun...


Rusya: Suriye'deki güvenli bölgeler bu gece hayata geçiyor
Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye ve İran'la birlikte Suriye'de ilan edilen dört güvenli bölgede bu gece yarısı 00.00'da yeni dönemin başlayacağını duyurdu. Anlaşma Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Moskova'nın Astana'daki temsilcisi Lavrentyev, güvenli bölgelerde ABD jetlerinin uçamayacağını açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 05-05-2017 19:02
         
Rusya: Suriye'deki güvenli bölgeler bu gece hayata geçiyor

İngiliz The Times gazetesi, Astana'da varılan anlaşmayla Türk ordusunun güvenliği sağlamak ve El Kaide bağlantılı grupları püskürtmek için İdlib'de devriye gezeceğini yazdı.

 

Türkiye, Rusya ve İran'ın dün Kazakistan'ın başkenti Astana'da imzaladığı Suriye'de güvenli bölgeler anlaşması, bu gece yürürlüğe giriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, bu gece 00.00'dan itibaren güvenli bölgelerde silahların susacağını duyurdu. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, anlaşma Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Açıklamada en büyük güvenli bölgenin İdlib ilinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama'nın bir kısmını kapsadığı belirtilerek başarıya ulaşılması halinde yeni bölgelerin gündeme gelebileceği aktarıldı. Muhaliflerin kontrolündeki İdlib ve çevresinde 1 milyondan fazla insan yaşıyor.

Bakanlık ayrıca, Rus uçaklarının 1 Mayıs'tan bu yana söz konusu bölgelerin üstünde uçmadığını da ekledi. Ancak, yeni dönemde terör örgütü IŞİD'i hedef alan saldırılar durmayacak.

Amerikan savaş uçaklarına izin yok

Rusya'nın Astana'daki temsilcisi Alexander Lavrentyev, güvenli bölgelerin ABD savaş uçaklarının uçuşuna kapatılacağını duyurdu. Lavrentyev'in açıklamasını Reuters haber ajansı son dakika olarak dünyaya geçti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, ABD ve müttefiklerinin pozisyonlarının Suriye'de yeni bir durum yarattığını açıkladı.

Önceki gün Soçi'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlayan Rusya lideri Vladimir Putin, dört noktada silahların tamamen susmasıyla uçuşa yasak bölgelerin hayata geçebileceğini söylemişti.

Türk askeri İdlib'de devriye gezecek

İngiliz The Times gazetesi, Orta Doğu muhabiri Richard Spencer'ın imzasını taşıyan haberde Türk askerinin İdlib'e ilerleyebileceğini yazdı.

Gazeteye konuşan iki kaynak, varılan anlaşmayla Türk ordusunun muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde güvenliği sağlamak ve El Kaide bağlantılı grupları püskürtmek için İdlib'de devriye gezeceğini söyledi. Times'a göre, El Kaide bağlantılı Tahrir el Şam örgütü İdlib vilayetinden uzaklaştırılacak.

Times, imzalanan protokolün Suriye'deki savaşın son bulması için atılmış en büyük adım olabileceğini yazdı. Haberde, "Anlaşma, geçici bir çözümün garantörü dış güçlerin ilk kez bir hedefi gerçekleştirmek uğruna risk alacakları anlamına gelecek" ifadesi yer aldı.

Haber, Lavrentyev'in Astana'da yaptığı Moskova'nın dört bölgeye daha fazla gözlemci asker göndermeye hazır olduğu açıklamasıyla örtüşüyor.

Dün yazmıştı

The Times, dünkü haberinde de Rusya, Türkiye ve İran ordularının birlikte sahada olacağını yazmıştı.

Dün ilan edilen güvenli bölgeler muhaliflerin kontrolündeki İdlib ve çevresi, Hums'un kuzeyi, Şam'ın doğusundaki Guta ile güneydeki Deraa ve Kuneytra çevresini kapsayacak.

Astana zirvesine ABD ilk kez en üst düzey katılım gösterdi, masada Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Jones da vardı.


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI