Bugun...


Rusya neden Türkmen Dağı'nı vuruyor?
Suriye birliklerinin, Rusya'nın da desteğiyle Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırısı sürerken, Bayırbucak Türkmenleri isyan ediyor: IŞİD unsurlarına karşı mücadele ettiklerini söyleyen Rusya'nın savaş uçakları neden bir tane bile IŞİD militanının bulunmadığı Türkmen Dağı'nı vuruyor?"

facebook-paylas
Tarih: 21-11-2015 09:46
         
Rusya neden Türkmen Dağı'nı vuruyor?

Suriye’de Esad rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırıları sürerken, Gimam, Derhanne, Çardaklı, Kırıkaltı ve Kızıldağ tepelerinde çatışmalar devam ediyor. 

ESAD KIZILDAĞ TEPESİNE ASKER ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR

Alınan bilgiye göre, rejim güçleri, Türkmen köylerine yönelik birkaç noktadan başlattığı saldırılarına bugün de sürüyor. Yerel kaynaklar, birçok noktanın ağır silahlarla vurulduğunu belirtirken, Türkmen birliklerle rejim arasında Gimam, Derhanne, Çardaklı, Kırıkaltı ve Kızıldağ tepelerinde çatışmaların sürdüğünü bildirdi. Rejimin, dün gece büyük oranda hakimiyet sağladığı Kızıldağ tepesine zırhlı araç çıkartmaya çalıştığı kaydedildi. 

OSMANİYE KONAKLAMA TESİSLERİNDE ENDİŞEYLE İZLENİYOR

Esad rejiminin Rusya’nın da desteğiyle Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırıları, Bayırbucak Türkmenlerinin kaldığı Osmaniye Konaklama Tesisleri’nde de endişeyle izleniyor.

Yaklaşık 10 bin sığınmacının barındığı ve tamamı Suriyeli Bayırbucak Türkmenlerinden oluşan çadır kentte Rusya’nın havadan Esed rejiminin karadan düzenlediği saldırılar yakından takip ediliyor.

Saldırıya uğrayan Türkmen köylerindeki akraba ve yakınlarının durumlarından kısıtlı haber alabilen kamp sakinlerinin endişeli bekleyişi sürüyor.

15-20 BİN TÜRKMENİN YAŞADIĞI BÖLGE AĞIR BOMBARDIMAN ALTINDA

AA muhabirine konuşan Hüseyin Molla Veli, Türkmen köylerinin ağır bombardıman altında olduğunu belirterek akraba ve yakınları için büyük kaygı duyduklarını söyledi.

Türkmen Dağı olarak adlandırılan bölgede halen 15-20 bin civarında sivilin bulunduğunu vurgulayan Veli, "Aldığımız haberlere göre, köylerimiz yoğun bombardıman altında. Bölgeden sağlıklı haberler almakta zorlanıyoruz. Şehit ve yaralı haberleri geliyor. Kampta yakınları şehit olanlar ya da yaralananlar için büyük üzüntü yaşanıyor" diye konuştu.

Veli, Gökdağ, Elmalı, Gebelli, Kepir, Devrişhan, Gimam, Kepir, Murtlu, Saray ve Seren köylerinin havadan uçaklarla karadan da Esad güçlerinin saldırısı altında olduğunu, 10 köyde yaşayan savunmasız sivillerin evlerini boşalttığını ifade etti.

TÜRKMEN BÖLGELERİNDE IŞİD MİLİTANLARI YOK

Gebelli köyünden kaçarak Osmaniye’deki kampa gelen Ahmed Arap da ülkede iç savaşın başladığı 2011’den beri Türkmen bölgesinde böylesine büyük çaplı ve yoğun bir saldırı olmadığını belirtti.

Türkmen bölgesinde IŞİD (DAEŞ) güçlerinin bulunmadığını anlatan Arap, şunları söyledi:

"Biz topraklarımızı bugüne kadar Esed’ın askerlerine karşı savunduk. Türkmen köyleri 10 günden beri çok ağır saldırı altında. DAEŞ unsurlarına karşı mücadele ettiklerini söyleyen Rusya’nın savaş uçakları neden bir tane bile DAEŞ militanının bulunmadığı Türkmen Dağı’nı vuruyor? Bölgeden aldığımız haberlere göre 20 şehit, 50’den fazla yaralımız var. Yaralılardan durumları çok ağır olanlar Türkiye’ye getirilebiliyor. Geride kalanlar için hastanemiz yok, ilaçlarımız çok kısıtlı. Çok zor şartlarda vatanımızı savunuyoruz, dünyanın gözlerinin önünde üzerimize bombalar yağıyor, karadan köylerimize giren rejim askerleri evlerimizi yağmalıyor, sesimizi kimseye duyuramıyoruz."

'BUGÜN KİMİN OĞLU, KİMİN KOCASI ŞEHİT DÜŞECEK!' 

Hüseyin Tayba ise saldırıların böyle devam etmesi halinde Bayırbucak Türkmenlerinin yurtlarını kaybedeceklerini ifade ederek, "Her gün ölü ve yaralı haberleri geliyor. Kampta endişeyle bekliyoruz. Bugün kimin oğlu, kimin kocası şehit düşecek korkusuyla yaşıyoruz. Şimdiye kadar Türkmen bölgesinden 40 bin civarında insan vatanını terk ederek Türkiye’ye sığındı. Saldırılar bu yoğunlukta devam ederse orada kalan siviller de Türkiye’ye gelmek zorunda kalacak. Türkiye’den başka sığınacak yerimiz yok" diye konuştu.

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI