Bugun...


Rusya, 30 kadar ABD diplomatını sınır dışı etmeye hazır
Bir önceki başkan Obama döneminde 35 Rus diplomatın apar topar gönderilmesine sessiz kalan Moskova yönetimi, aynı zamanda Amerikan mülklerine de el koymayı planlıyor.

facebook-paylas
Tarih: 11-07-2017 18:52
         
Rusya, 30 kadar ABD diplomatını sınır dışı etmeye hazır

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynakları, İzvestia gazetesine verdikleri demeçte Moskova'nın 30 kadar ABD'li diplomatı sınır dışı etmeye hazır olduğunu söyledi.

BBC'nin haberine göre, Rusya'nın planında Washington'ın yaptırımlarına karşılık Amerikan mülklerine el koymak da var.

Son dönemde diğer Rus yetkililer de benzer açıklamalar yapıyor.

20 Ocak'ta başkanlık koltuğunu Donald Trump'a devreden Barack Obama, görev süresinin bitimine günler kala 35 Rus diplomatı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı etmişti.

Söz konusu dönemde Rus lider Vladimir Putin, Obama'ınn adımına karşılık vermeyeceklerini, yeni yönetimin tavrını bekleyeceklerini duyurmuştu.

Washington, uzun süredir Rusya'nın 8 Kasım 2016 seçimlerine müdahale edip etmediğini araştırıyor. ABD istihbarat birimleri, Moskova tarafından gelen bir hamlenin kesin olduğunu daha önce birçok kez ilan etti. Amerikan basınının aylardır sayfalarına taşıdığı haberlere göre, Rusya Demokrat Parti bilgisayarlarını hackledi, Hillary Clinton'a karşı Trump'ı destekledi.

Rusya ise söz konusu iddiaları reddediyor. Konu, Rusya lideri Vladimir Putin ve Donald Trump'ın ilk yüz yüze randevusunda da masaya geldi.

Moskova, halihazırda ABD yaptırımları altında.

İzvestia'ya göre, Hamburg'da 7 Haziran'da gerçekleşen Trump-Putin zirvesinde yaptırımların kaldırılması konuşuldu ancak şimdilik bir sonuç yok.

BBC Moskova muhabiri Steve Rosenberg'e göre, Başkan Trump Joseph Heller'in ünlü romanı Catch-22'yi okusaydı şu anki durumu tanıyabilirdi. Rosenberg, Trump'ın gelinen noktada vereceği her ödünün hanesine eksi olarak yazılacağını bildiriyor.

Milliyet

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI