Irak İnsan Hakları Komiserliği, IŞİD'in Ramadi'ye saldırmasının ardından 3 günde 7 bin ailenin bölgeden göç ettiğini açıkladı. Irak parlamentosuna bağlı İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Mesrur Asud, IŞİD'den kaçan ailelerden birçoğunun başkent Bağdat çevresine geldiğini söyledi. Asud, evlerini terk eden bu insanların, gıda ve insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler de Ramadi'den kaçanların sayısının 25 bin olduğunu açıkladı. 

Şii milisler Ramadi'ye ilerliyor

Şii milisler de kenti geri almak amacıyla bölgeye ilerliyor. Yola çıkan ilk Şii milis grubu, Ramadi yakınlarındaki askeri üslere ulaştı. Irak ordusu Ramadi'yi IŞİD'den geri almak için operasyon hazırlığı yapıyor.

İran: Yardıma hazırız

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti, "Irak ordusunun IŞİD ile mücadelesinde her türlü yardımı sağlamak ve her türlü çağrıya cevap vermek konusunda kararlıyız" ifadelerini kullandı. İran'ın Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan da Bağdat'a gitti. Ziyaretin önceden planlandığı duuruldu. Dehkan, Irak Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi ile görüştü. Ubeydi, "Irak halkı ve hükümeti olarak DAEŞ çetelerine karşı desteğinden ötürü İran İslam Cumhuriyetine teşekkür ediyoruz" dedi. İranlı Bakan Dehkan da ülkesinin Irak askeri sisteminin kalkınması için destek vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

General Dehkan geçtiğimiz ay Tahran'ın bölgenin güvenliğini bozmaya çalışan grupların karşısında duracağını söylemişti. 

ABD: Irak birliklerine yardım edeceğiz

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz Ramadi’nin IŞİD’in eline geçmesi konusunda, "Bu gerçekten bir başarısızlık, ama hiç şüphe yok ki biz Iraklılara Ramadi’yi geri almaları konusunda yardım edeceğiz" dedi. Schultz, "Biz, Irak güçlerinin koalisyonun yardımıyla Ramadi’yi geri alacak kapasitede olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da Irak birliklerinin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da yardımıyla Ramadi’yi geri alacağına güvendiklerini açıkladı. Pentagon Sözcüsü Steve Warre, "Bu bizim stratejimiz için, bugün için şu anlanma geliyor: Biz, koalisyonu ve Iraklı partnerlerimizi kastediyorum, geri dönmeli ve Ramadi’yi yeniden almalıyız." dedi.

Warren, Ramadi’nin yeniden geri alınması operasyonun’da Irak ordusunun kontrolünde oldukları sürece Şii milislere yer olduğunu da ifade etti

Şii milislere talimat

Ramadi'nin IŞİD'in eline geçmesinin ardından Irak resmi televizyonunun haberine göre, Irak Başbakanı Haydar İbadi, Anbar eyaletinin yerel hükümeti, aşiret liderleri ve din adamlarının talebi üzerine Haşdi Şabi (Halk Topluluğu) güçlerinin diğer güvenlik güçleri ve Sünni aşiret güçleriyle birlikte IŞİD’e karşı savaşması için Anbar’a girme talimatı verdi.
Anbarlı bazı aşiret liderleri, daha önce düzenledikleri basın toplantısında Başbakan İbadi'den Haşdi Şabi'ye kente giriş emri verme çağrısında bulunmuştu.
Yerel polis ve ordu güçlerinin geri çekilmesi üzerine IŞİD, Ramadi'nin tamamında kontrolü sağlamış, örgüt üyeleri kentteki benzin istasyonu ve birkaç hükümet binasını ateşe vermişti.
Başbakan İbadi daha önce yaptığı bir açıklamada ise IŞİD’e karşı "zafere" yakın olduklarını açıklamıştı.