Bugun...


Putin ve Erdoğan'ın Suriye'ye 'bakışı' farklı 'endişesi' ortak

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2015 00:00
         
Putin ve Erdoğan'ın Suriye'ye 'bakışı' farklı 'endişesi' ortak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, iki ülke liderinin enerji konularının yanı sıra Suriye'deki krizi ele aldığını açıkladı. Peskov, Suriye'de çözüm konusunda Rusya ve Türkiye arasında görüş ayrılığının devam ettiğini ancak durumun daha da kötüye gittiği konusunda karşılıklı anlayışın olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesi ile ilgili Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan açıklama geldi.  Peskov, düzenlediği basın toplantısında, "Görüş alışverişi yapıldı. Yaklaşımlarda halen farklılıklar var. Ancak kesinlikle her iki taraf, Suriye'deki durumun maalesef normalleştirme çizgisinin çok uzağında olduğu, hatta aksine daha da kötüye gittiği konusunda derin endişeleri paylaşıyor" dedi.

Kremlin Sözcüsü, Putin ve Erdoğan'ın Suriye sorununu ayrıntılarıyla görüştüğünü de vurguladı.

'TÜRK AKIMI'NDA ORTAK BİR ANLAYIŞ VAR'

Peskov, karşılıklı ticarette yaşanan gerilemelere rağmen Rusya'nın Türkiye için ikinci ekonomik ortağı olmaya devam ettiğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geniş kaldığını ifade etti.

Avrupa'nın en büyük camilerinden biri olan Ulu Camii'nin açılış töreninin ardından bir araya gelen Putin ve Erdoğan'ın Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini görüştüğünü belirten Peskov, "Çalışmalar, Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak parlamento seçimleri nedeniyle biraz gecikiyor" şeklinde konuştu.

Kremlin Sözcüsü, Türk Akımı konusunda herhangi bir anlaşmaya varılıp varılmadığı sorusuna yanıt olarak, "Çalışmalar devam ediyor. Ortak bir anlayış var. Bu oldukça zor ve karmaşık bir iş. Her şey sırasıyla yapılıyor" dedi.

'PUTİN VE ERDOĞAN BİR KEZ DAHA GÖRÜŞECEK'

Peskov, "Rusya-Türkiye Yüksek Konsey toplantısı bu yılın sonlarına kadar yapılacak. Putin ve Erdoğan bir kez daha görüşecek ve bir kez daha fikir alışverişinde bulunma fırsatı elde edecek" diye ekledi.

'RUSYA'NIN ÇIKARLARI DİKKATE ALINACAK'

Fransa'nın Rusya için üretilen Mistral helikopter gemilerinin Mısır'a satmasını yorumlayan Kremlin Sözcüsü, "Rusya-Fransa ikili ilişkilerinde Mistral sorununun giderildiği bildirilirken Mistrallerin üçüncü tarafa verilmesi durumunda Rusya'nın çıkarlarının da dikkate alınacağı yönünde açıklama yapılmıştı" diye hatırlattı.

Peskov, helikopter gemileri Mısır'a satıldı sırada Rusya'nın çıkarının dikkate alınıp alınmadığı sorusuna, "Satışın gerçekleşmesi, Rusya'nın çıkarları dikkate alındı anlamına geliyor" yanıtını verdi.

Peskov, Suriye'de Rus savaş uçaklarının IŞİD mevzilerini vurduğu yönünde Twitter'de yayınlanan iddiaları da yorumladı. Kremlin Sözcüsü, "Twitter'de Rus savaş uçaklarının Suriye'de ne yaptığına ilişkin bilgiler nerden çıkmış olabilir? Bunu kendiniz düşünün. Bu iddiaları yorumlamıyoruz" dedi.
Kaynak: sputnik

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI