Bugun...


Profesör Öner’e 2’nci kalp nakli
Göz hastalıkları konusunda Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarından Prof. Dr. Öner Gelişken, 10 yıl arayla ikinci kez kalp nakli yapılarak yaşama döndürüldü. 10 yıl önce kalp rahatsızlığına yakalanan Prof. Dr. Öner Gelişken’e beyin ölümü gerçekleşen bir kadının kalbi nakledildi.

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2014 15:14
         
Profesör Öner’e 2’nci kalp nakli


Prof. Dr. Öner Gelişken geçen hafta, geçen hafta kalp nakli olduğu Antalya’ya kongreye katılmak için gitti. Türk Oftalmoloji Derneği tarafından Prof. Dr. Zeki Sürel anısına bu yıl 48’ncisi düzenlenen Ulusal Kongre’ye katıldı. Cumartesi akşamı saat 17.00 sıralarında kongre salonunda rahatsızlanan Prof. Dr. Gelişken’in duran kalbi, kongreye katılan öğrencileri ve meslektaşları tarafından suni teneffüs ve kalp masajı yapılarak çalıştırılarak, daha önce kalp nakli olduğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı.

Kalp İzmir’de bulundu
Makineye bağlı olarak yaşamını sürdüren Gelişken’in yaşaması için en kısa sürede ikinci kez kalp nakli yapılması kararlaştırıldı.
İzmir’in Karşıyaka ilçesinde askerden bir hafta önce gelen ve komşularının baltalı saldırısı sonucu beyin ölümü gerçekleşen Fikret Çoramık’ın (21) kalbi, ambulans uçakla Antalya’ya getirildi. Çoramak’ın kalbi başarılı bir şekilde Gelişken’e nakledildi.
2. nakli de aynı doktor yaptı
10 yıl önceki operasyonu da gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Bayezid, nakil yapılan Gelişken’in durumuyla ilgili olarak “Yarın daha iyi şeyler söyleyebilirim. Zaten şu an toparlama sürecini yaşıyoruz. İkinci nakil olması da sıkıntılıydı. Kesin durumu önümüzdeki günlerde netleşecek” dedi.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI