Bugun...


PKK 27 KARAKOL KURDU 20 BİN SİLAH DAĞITTI
2015’i “büyük ayaklanma” yılı olarak gören PKK, bölgede sözde komutanlık ve karakollar oluşturdu. Yol kesen kimlik soran örgüt 20 bin silah dağıttı.

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 14:03
         
PKK 27 KARAKOL KURDU 20 BİN SİLAH DAĞITTI

Askeri istihbarat raporları PKK’nın Güneydoğu Anadolu bölgesinde nasıl bir yapılanma içine girdiğini açıkça ortaya koydu. Raporlara göre; PKK, Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır başta olmak üzere 6 ilde 27 karakol oluşturdu. Yüksekova kırsalındaki Değerli, Genişdere ve Erikli bölgelerindeki karakollar bunlar arasında yer alıyor.

SÖZDE KOMUTANLAR ATANDI

Tüm bu karakolların başına sözde komutanlar atandı. Komutanların birinci görevi kendi sorumluluk alanlarında eylemler, yol ve kimlik kontrolleri yapmak. İkinci görevi ise sorumlu oldukları jandarma karakollarının görevini yapamaz hale getirmek. Tuzak kurmak, korku ve panik hali oluşturmak. PKK’nın bölgede çok sayıda silah ve mühimmat dağıttığı da belirtildi. Tüm bu dağıtımı da sözde karakollar yapıyor. Yine askeri kaynaklara göre PKK, Yüksekova’da 5 bin, Cizre’de 7 bin ve Şemdinli’de bin silah dağıttı. Belirlenen diğer 14 ilde dağıtılan silah toplamanın da 10 bin dolayında olduğu belirtildi.

DEVRİYE ÇIKIYORLAR

Sözde 27 PKK karakollarında görev yapan timlerin tam donanımlı olarak devriye attıkları da belirtildi. Bu kişilerin çözüm sürecine ‘halel gelmesin’ diye valilik emriyle engellenmediği iddia edildi. PKK’nın Cizre merkezli olmak üzere Silopi ve Yüksekova’da yaptığı eylemlerin 2015 yılı bahar döneminde planladığı “kurtarılmış alan” stratejisinin bir hazırlığı niteliğini taşıyor. 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI