Bugun...


Papa Franciscus Türkiye'de
Papa Franciscus, Esenboğa Havaalanında askeri törenle karşılandı... Daha önce ticari araç kullanmak isteyen Papa için biri lüks, diğeri daha mütevazi iki araç hazırlandı. Papa daha mütevazi olanı tercih etti.

facebook-paylas
Tarih: 28-11-2014 17:43
         
Papa Franciscus Türkiye'de

Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı  Papa Franciscus Türkiye'de. Papa ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia'nın  kendisine tahsis ettiği ve üzerinde Türkiye ve Vatikan bayrakları bulunan özel  uçak ile Esenboğa Havaalanına geldi. Papa Franciscus için havaalanında askeri kıta hazır bulundu. Papa'yı  Ankara ziyareti boyunca kendisine eşlik edecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu karşıladı. 

İNCE BELLİ BARDAKTA ÇAY

Daha sonra Papa Franciscus ile Bakan Çavuşoğlu, Şeref Salonu'na geçerek burada bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında Papa'nın ince belli bardakta Türk çayı içtiği ve konuşmaların sanatçı Serra Yılmaz tarafından çevrildiği öğrenildi. Görüşmenin ardından Şeref Salonu'ndan çıkan Papa Franciscus, kendisi için Cumhurbaşkanlığınca tahsis edilen Vatikan bayrağı flaması takılı ''SCV 1'' plakalı ''Passat'' marka araca bindi. Cumhurbaşkanlığı koruma araçları da Papa Franciscus'un aracına eşlik etti.

ÜST DÜZEY ÖNLEMLER ALINDI

Papa'nın gelişi öncesinde Esenboğa Havalimanı girişinde araçlar kontrol edilerek içeri alındı. Büyükşeref Salonu çıkışında ve apronda Türkiye ve Vatikan bayrakları göndere çekildi. Akreditasyon kartı olan basın mensuplarının görüntü alabilmeleri için apronda ve Şeref Salonu kapısı karşısında bir bölüm ayrıldı. Havaalanında, çevik kuvvet birimleri ile Şeref Salonu binasının çatısında keskin nişancılar görev alırken, ambulanslar da hazır bulundu. Yaklaşık 2 bin 700 polisin görev aldığı öğrenilirken, binaların çatılarında keskin nişancıların bulunduğu görüldü. Protokolün geçeceği yol boyunca Türk ve Vatikan bayrakları asıldı. İKİ AYRI ARAÇ HAZIRLATILDI Papa için Cumhurbaşkanlığınca biri zırhlı olmak üzere iki ayrı makam aracı hazırlandı. Papa, mütevazi bir araç istemiş, ticari araç kullanmak istediğini söylemişti. Ancak bunun güvenlik açısından riskli olacağı belirtilmişti. Araç zırhlı mı olsun, zırhsız mı olsun tartışması yaşanmıştı. Papa, üzerinde Papalık arması olan Passat marka otomobile bindi. Papa Franciscus'u taşıyan araç ve konvoyun trafikte yavaş ilerlediği, protokol yoluna çıkan tüm yolların trafiğe kapatılarak boşaltıldığı, yol kenarında bazı vatandaşların cep telefonlarıyla görüntü almaya çalıştığı görüldü.

ANITKABİR'DE SÜRPRİZ

Papa Franciscus, Türkiye'de 30 Kasım'a kadar çeşitli ziyaretlerde bulunacak. Papa Francis, ilk ziyaretini Anıtkabir'e gerçekleştirdi. Papa, Atatürk'ün mozelesine çelenk koydu. Papa, Atatürk'ün huzurunda dua etti. Anıtkabir özel defterine yazan Papa, programında olmamasına rağmen Anıtkabir Müzesi'ni gezdi. Papa Francis, müzedeki bazı eserler hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

ÖZEL DEFTERE ŞU MESAJI YAZDI

Papa Franciscus, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı: "Dileğim odur ki iki kıta arasındaki doğal bir köprü olan Türkiye, sadece yolların kesişme noktası değil aynı zamanda tüm kültür, etnisite ve dinlere mensup kadın ve erkekler için diyalog ve birlikte yaşadıkları bir nokta olur."

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA BİR İLK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'u Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşıladı. Papa Franciscus, Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti. Papa Franciscus'un, Anıtkabir'den çıkıp Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelirken kullandığı güzergah tamamen trafiğe kapatıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın protokol girişinin önündeki caddede karşılanan Papa Franciscus'u taşıyan makam aracı, Türkiye ve Vatikan bayrağı taşıyan atlı tören birliği eşliğinde saraya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'u aracından inişinde elini sıkarak karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, alandaki platformda yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde Papalık Marşı ve İstiklal Marşı çalındı. Papa Franciscus, Türkçe "Merhaba asker" diyerek tören birliğini selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Papa Franciscus, sarayın girişindeki merdivenlerde Türkiye ve Vatikan bayrakları önünde el sıkışarak, basın mensuplarına poz verdi. Erdoğan ve Papa Franciscus, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Karşılamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve diğer ilgililer hazır bulundu. Resmi karşılamada yeni düzen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa'yı karşılamak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan saat 14.30'da çıkarak turkuaz halıların serildiği tören alanına geçti. Erdoğan, karşılamada yer alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ı "hoşgeldiniz" diyerek ellerini sıktı. "Merhaba asker, nasılsınız" diyerek tören kıtasını ve sancağı selamlayan Erdoğan, bir süre Papa Franciscus'un yerleşkeye gelişini bekledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın ilk yabancı konuğu olan Papa Franciscus için yapılan törende değişiklikler de gözlendi. Daha önce atlı birliklerin taşıdığı tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayraklar, bu kez tören kıtasının karşısında yer aldı. Papa'nın makam aracına eşlik eden atlı birlikler, sadece Türkiye ve Vatikan bayrakları taşıdı.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI