Bugun...


Özal’ın aday oğlu sahada
Gören gelip tokalaşıyor, sarılıyor, sohbete başlıyor. “Babanızın çok büyük hatırı var” diyor. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın aday oğlu meclise girmek için Mardinlilerden oy istiyor. Burhan Ekinci, Ahmet Özal’ın bir günlük seçim çalışmasını takip etti.

facebook-paylas
Tarih: 16-05-2015 21:02
         
Özal’ın aday oğlu sahada

Saadet ve Büyük Birlik Partisi’nin oluşturduğu Milli İttifak’ın Mardin birinci sıra adayı Ahmet Özal, parti yöneticileriyle sahada. Seçim aracının bir yüzünde Turgut Özal’ın diğer yüzünde Ahmet Özal’ın fotoğrafı var. Partililer, broşürlerin yanında baba ile oğlunun fotoğrafını dağıtıyor. Bazı vatandaşlar, özellikle Turgut Özal’ın fotoğrafını almak istiyor.

Ahmet Özal’ın, Midyat Estel Mahallesi’nde seçim çalışması sırasında esnaf gülümseyerek kapıda karşılıyor. “Hoş geldiniz, buyurun bir çay için” diyorlar. Özal, teşekkürlerini sunuyor, zamanın azlığından yakınarak, başka esnaflarla tokalaşıyor.

“Tanıyorum tabii ki, Özal’ın oğlu”

Mahalledeki kahvehanelere giriliyor, hokey, kağıt oyunları oynayanlar kalkıyor Özal’ı ayakta karşılıyorlar. Her karşılayanın ağzından “Babanızın hatırı çok. Ona çok benziyorsunuz. Başarılar” sözü dökülüyor. Bir seçmen, “Özal gibi bir adam çıktı bu ülkede. Başka çıkmadı. Rahmetle anıyoruz” diyor. Vatandaşlardan birine, Özal’ı işaret ederek “Tanıyor musunuz?” sorumuza “Tabii ki tanıyorum, Turgut Özal’ın oğlu ya” diye yanıt veriyor.

Al Jazeera Türk muhabiri Burhan Ekinci, Ahmet Özal ile Midyat'ta görüştü.[Fotoğraf:Faruk Yüce/Al Jazeera Türk ]
 

 

“Devletin ekonomik desteği olmalı”

Kahvede mola veriliyor, çaylar geliyor. Ahmet Özal ile babasına olan ilgiyi konuştuğumuzda “Bana sarılıp ‘babanızın kokusunu almak istiyoruz’ diyen yaşlılar bile var” diyor. Ahmet Özal'ın, bölgenin sorunlarıyla ilgili en çok yakındığı konu ise Doğu’nun gelir seviyesinin Batı ile aynı olmaması. Türkiye’de “ayrışma, bölünme, özerklik” konularının çok tartışıldığı için sermayenin bölgeye gelmediğini söyleyen Özal “Para korkaktır, kaçar ve kaçıyor. Diyarbakır, Mardin’deki sermayedarlar İstanbul’a gidiyor. Devlet bu bölgeye destek olmaza, devletten kaçma hızlanır. Halk ayrışmak istemiyor, burada bunu gördüm” ifadelerini kullanıyor.

Milletvekili adayı Özal, eğer Türkiye’de bir ayrışma olursa bunun Batı’dan başlayacağını savunuyor:

“O bölgeler zengin, bu bölgeler fakir. İspanya, İtalya örneklerine bakın, hep zenginler ayrışmak istiyor.”

Yaşlı bir adam Ahmet Özal'ın elini öpmeye çalıştı ama Özal izin verdi. [Fotoğraf:Faruk Yüce/Al Jazeera Türk]
 

 

En büyük sıkıntı elektrik kesintisi

Çaylar gibi mola da sona eriyor. Esnaf ziyaretine devam ediliyor. Yeşil entarili uzun beyaz sakallı yaşlı yaklaşıp Özal ile tokalaştıktan sonra “Çocuklarımız İstanbul’da okuyor, burs için yardım edin” diyor. Partililerden biri bir miktar para veriyor ama yaşlı adam, Ahmet Özal’a ısrarını tekrarlayınca kendisi de elini cebine atıyor. Tokalaştığı 85 yaşındaki biri, “Babanızı iyi tanıyorum. Oyumu hep ona veriyorum” deyince Özal, duygulanıyor. Köy korucuları olduğunu söyleyen bir kaç kişiyle sohbet esnasında konu korucuların geleceği. Korucular, geleceklerinin belirsiz olduğundan yakınıyor.

İbrahim Özdemir adlı köylüyle yolda karşılaşılıyor. Özdemir, söze “Rahmetli babanız sayesinde sizi tanıyoruz” diyerek başlıyor. Ahmet Özal, ne gibi sıkıntılarını olduğunu sorunca Özdemir de, Mardin’de birçok kişiden duyduğumuz elektrik sıkıntılarını anlatmaya başlıyor:

“Artık elektriklerimizin kesilmesini istemiyoruz. Bu kesintilerden dolayı sulama yapamıyoruz. Su kuyularımızı kapattık. Devlet bir direk, bir ampul bile vermiyor.”

Bu sözler üzerine milletvekili adayı Özal, bize dönerek, şunları söylüyor:

“Herkesten bu şikayeti duyuyorum. Tüm bu sıkıntılar özelleştirme sorunundan dolayı yaşanıyor. Bu bölgede özelleştirme politikasından vazgeçilmeli, özelleştirme sona ermeli. Sosyal devlet olmalı. Sosyal devlet makarna kömür dağıtarak olmaz. Bölgede devlet olmalı, özeleştirme değil.”

Bir esnaf, elektrik  sıkıntısıyla birlikte sulama sıkıntılarını aktarınca Ahmet Özal, babası Turgut Özal tarafından başlatılan GAP projesini anlatmaya başlıyor. Özal “Babamın hedefi 1999’da projeyi tamamlamaktı. Hayatı yetmedi. Eğer, babam yaşasaydı, şimdi bu bölgelerde sulu tarıma çoktan geçilmiş olacaktı. AK Parti 12 yıldır iktidarda hala tamamlayamadı” diyor. 

Bir seçmen, Ahmet Özal'a elektrik kesintisinden dolayı su kuyularını kapattığından yakınıyor.[Fotoğraf:Faruk Yüce/Al Jazeera Türk]
 

 

“Keşke HDP adayı olsaydı”

Ziyaret sonrası esnafdan 45 yaşındaki Adem Moğat ile sohbet ediyoruz. Turgut Özal’a oy verdiğini söyleyen Moğat, “Özal baba adamdı, babası olsaydı hiç düşünmeden verirdim. Babasını hayatını kaybettiği ağlamıştım” diyor.

Bir başka esnaf Hasan Uçan ise, Ahmet Özal’ı HDP adayı olarak görmek istediğini söylüyor. Bunu Özal’a ilettiğimizde “Ben de bunu çok duyuyorum. İnsanların öyle bir beklentisi olduğunu görüyorum” diye yanıt veriyor.

Peki Ahmet Özal, HDP'den adaylık teklifi alsaydı ne yapardı?

“Çok konuşuldu ama bana resmi gelen bir teklif olmadı. Selahattin Demirtaş ile telefonla da konuşmadık. Sadece Altan Tan ile mecliste yemek yedik. Bunun üzerine bu konu konuşulmaya başlandı. Teklif gelseydi, değerlendirirdik tabii.”

Ahmet Özal kıraathaneye girdiğinde içeridekiler ayağa kalkıp 'hoş geldiniz' diyor. [Fotoğraf:Faruk Yüce/Al Jazeera Türk]
 

 

Gençlerin şaşkınlığı

Seçim çalışması sürerken, partililer iki gence baba oğul Özalların fotoğraflarını verdiğinde, gençlerden biri, “Bu kim ki?” deyince arkadaşı “Özal değil mi” diye soruyor. O esnada Ahmet Özal’a bakıyorlar şaşkın bakışlarla. Bir an sonra kararsızlıktan sıyrılıp, emin şekilde “Fotoğraftaki Turgut Özal” diyorlar. Ahmet Özal’ı işaret ederek, “Tanıyor musunuz” diye sorduğumuzdaysa, “Çok benziyor Özal’a ama neyi olduğunu bilmiyoruz” deyince partililerden biri “Oğlu” diye sesleniyor.

Ahmet Özal, esnaf ziyareti sonrası mahalledeki taziye evine gidiyor, başsağlığı diliyor, okunan Kur’anı dinliyor. Ardından Midyat’taki esnaf ziyaretlerini sürdürüyor.
Kaynak: Al Jazeera - Burhan Ekinci

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI