Bugun...


ÖSO ile YPG karşı karşıya geldi

facebook-paylas
Tarih: 27-08-2016 18:01
         
ÖSO ile YPG karşı karşıya geldi

IŞİD’e yönelik Cerablus bölgesinde kapsamlı harekat sürerken kentin sınırında konuşlanan ve içinde YPG’nin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) mevzilerinin vurulduğu ileri sürüldü. Karadan ve havadan yapılan saldırının durdurulması istenirken bölgedeki Türk askeri yetkilileri, SDG’ye, operasyon bölgesinden çekilmesi için iki gün süre verdi. TSK'nın desteği ile Cerablus’tan Bab’a doğru ilerlemeye çalışan özel kuvvetlerin hedefinde 70 kilometre mesafedeki Mare bölgesi var.

Cerablus’ta kontrolü sağladıktan sonra kentin batısı, güneyi ve güneydoğusunda tank ve zırhlı birlikler desteğinde kapsamlı harekâta devam eden TSK desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin ilerleyişi sürerken 15 kilometrelik alan kontrol altına alındı. Bölgede yaklaşık 30 köy IŞİD’den temizlenirken, harekatın nihai amacının El Bab’dan sonra Cerablus’a 70 kilometre mesafede bulunan Mare’nin ele geçirilmesi olacak. Mare’ye kadar gerçekleştirilecek operasyonla PYD’nin Kobani-Afrin kantonlarının birleşmesi engellenecek. Bu kapsamda ÖSO güçlerinin Bab bölgesine yönelik devam eden operasyonlara Türk savaş uçakları da hava bombardımanları ile destek veriyor. Uçaklar köylerin giriş ve çıkışları ise stratejik noktalardaki IŞİD hedefleri vuruldu.

DSG’DE VURULDU

IŞİD’e yönelik sürdürülen harekâtın kapsamı genişletilerek YPG ve bu grubun içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri de hedef alındı. Cerablus’un güneyinde yer alan Til Emerne köyündeki hedeflerin Türk savaş uçaklarınca vurulduğu ileri sürüldü. Sabah 10.00 sıralarında Cerablus'un 8 kilometre güneyinde bulunan Til Emerne köyünü obüs toplarıyla da vurulduğu kaydedildi.

MEVZİLERDE ELLER TETİKTE

Cerablus’un güneyindeki Alşamal köyüne ulaşan ÖSO güçlerinin kontrol ettiği alana 3 kilometre mesafede bulunan Amarinah köyünde ise YPG’nin de içinde yer aldığı DSG güçleri mevzilenmiş durumda. YPG ve DSG güçlerine, bölgeden çekilmesi yönünde uyarılar yapıldığı bildirildi.

YPG’YE İKİ GÜN SÜRE

ÖSO’nun Cerablus operasyonuna katılan 23 yaşındaki Useme Derde ise ÖSO askeri yönetiminin YPG ve DSG güçlerine, bölgeden çekilmesi için iki gün süre verdiğini söyledi. ÖSO güçlerinin YPG’nin konuşlandığı Til Emerne köyünün dışında mevzilendiğini belirterek, "İçeride 2 binden fazla savaşçı var. IŞİD, hiç çatışmadan kaçıp gitti. El Bab ve Zoğar köyüne doğru kaçtılar. Zoğar Cerablus’tan bir iki kilometre kadar batıda kalıyor, şu anda orada savaş var. Cerablus’ta kalanlar ise ya öldürüldü ya da tutuklandılar. Bundan sonra inşallah YPG de kaçıp gidecek. Hayatımızda çok şey değişecek. Biz, Türkiye askerlerinin desteği ile Menbiç’e doğru Til Emerne köyüne kadar gittik ve o köyün yakınlarında durduk. Orada 200 kadar YPG’li varmış, bugün verilen süre dolacak. Şu anda içeride 3 bin kadar savaşçımız var. Her türlü silahımız da mevcut" dedi.

YPG resmi sözcüsü Redur Xelil de YPG’nin Fırat’ın batısından çıkmasına yönelik yapılan çağrıları değerlendirirken, "Hiç kimse güçlerimizin Fırat nehrinin batısında olmasını gerekçelendirerek saldıramaz. Çünkü güçlerimiz Menbiç Askeri Meclisi'ne destek verip görevlerini tamamladıktan sonra tüm askeri noktaları Menbiç Askeri Meclisi’ne ve kentin yönetimini de Sivil Meclis'e teslim etti" diye konuştu. Xelil, YPG’nin Facebook sitesinden şu açıklamayı yaptı:

"Hiç kimse YPG güçlerinin Fırat nehrinin batısında olduğu gerekçesiyle bu alanlara saldıramaz. Çünkü o kişiler iyi biliyor ki YPG güçleri bölgenin DAİŞ çetelerinden kurtarılması için Menbiç Askeri Meclisi’ne destek vermiş ve bu görev yerine getirildikten sonra güçlerimizi bu bölgelerden çekilmiştir."

YPG’nin de içinde yer aldığı Cerablus Askeri Meclisi ise Türkiye’nin saldırması halinde kendilerini savunacaklarını açıkladı.

TANKLAR HAREKET EDİYOR

Suriye’nin Rojava bölgesi kaynaklı ANHA haber ajansı, Cerablus’un güneyinde TSK destekli ÖSO ile DSG güçleri arasında çatımalar yaşandığı ileri sürüldü. Türk tanklarının Cerablus’un 8 kilometre güneyindeki Til Emerne köyündeki Menbiç Askeri Meclisi mevzilerine saldırdığı Yusufbeg köyünde ise ÖSO ve Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları arasında çatışmaların devam ettiği belirtildi.

TÜRKİYE-KOBANİ SINIRINA 5 KİLOMETRELİK DUVAR

Sabah saatlerinde aynı köye savaş uçakları ile saldırı yapıldığı daha sonra da tankların bu köye yöneldiği ifade edildi.

ANHA, TSK'nın Kobani sınırında hendek ve mevzi kazdığını ileri sürdü. Bu bilgi yerel yetkililer tarafından yalanlandı. Bir yetkili, bir süre önce Kobani sınırında 5 kilometrelik duvar örülmesine yönelik ihale yapıldığını, bu kapsamda inşa çalışmalarına başlandığını söyledi. Duvar çalışmasının sınırda hendek kazıdığı şeklinde yorumlandığı ifade edildi.

Bu arada Karkamış ile Cerablus arasında bulunan Kıvırcık köyünün karşısındaki Suriye topraklarında dün mayın temizleme çalışması devam etti. ÖSO ve özel kuvvetlerin geçiş güzergâhında bulunan iki mayın patlatılırken, patlama büyük toz bulutu yarattı.
Kaynak: Milliyet - NAMIK DURUKAN /Karkamış

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI