Bugun...


OPEC petrol üretimine dokunmadı, fiyatlar düşüyor
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Avusturya'nın başkenti Viyana'daki toplantısında günde 30 milyon varil olan üretim miktarını değiştirmedi. Karar sonrası ham petrolün varil fiyatı son 4 yılın en düşük düzeyine indi.

facebook-paylas
Tarih: 28-11-2014 03:43
         
OPEC petrol üretimine dokunmadı, fiyatlar düşüyor

Beş saat süren toplantıda alınan kararlar Suudi Arabistan ve Kuveyt petrol bakanları tarafından kamuoyuna duyuruldu.

OPEC'in bir sonraki toplantısının da Haziran ayında yapılacağı açıklandı.

Kararın duyurulmasının ardından piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 74 dolar, ham petrolün varil fiyatı ise 70 dolar ile, Ağustos 2010'dan bu yana en düşük düzeye geriledi.

Petrol fiyatları Haziran ayından bu yana üçte bir azalmış durumda.

12 üyeli OPEC'teki en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan da toplantı öncesi, üretimi mevcut seviyede tutmak istediğinin işaretini vermişti.

Kaya petrolü etkili oldu

Petrol fiyatlarının düşmesi, bütçelerini dengelemek için varil fiyatın 80 doların üzerinde olmasını isteyen petrol zengini ülkeleri kaygılandırıyor.

Uzmanlar OPEC'in, üretimi sabit tutarak ABD'de artan kaya petrolü üretimi karşısında pazardaki hakimiyetlerini korumak istediğini söylüyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri de, kaya petrolü üretimindeki artış. Ancak fiyatlar düştükçe, kaya petrolü üretimi de daha masraflı hale geliyor.




İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI