Bugun...


MUSUL’U KURTARMA OPERASYONU

facebook-paylas
Tarih: 06-02-2016 10:07
         
MUSUL’U KURTARMA OPERASYONU

Muttahidun Lilislah İtilafı Başkanı Usame El Nüceyfi, Musul’u kurtarma operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

El Nüceyfi açıklamasında, Musul’un kurtarılmasında Irak’a komşu ülkelerin rolü, koalisyon güçleri için Türk ordusunun yer almasının önemi, Türkiye’nin terörle mücadelesi ve Iraklı güçlerin Türk silahlı kuvvetleri tarafından eğitilmesine değindi.

Musul’u kurtarma operasyonu bulunduğumuz yılın yarısında başlamasının öngörüldüğünü dile getiren El Nüceyfi, yalnız bunun bazı faktörlere dayandığını bildirdi.

El Nüceyfi, kurtarma operasyonun başlamasının zamanlaması, planlanması ve kurtarma operasyonuna katılacak güçlerin sayısı üzerinde anlaşılmalı ifadelerini kullandı.

Muttahidun Lilislah İtilafı Başkanı Usame El Nüceyfi, koalisyon güçleri, Haşd El Vatani ve Peşmerge, Irak ordusu ve terörle mücadele güçleri kurtarma operasyonu için hazırlandığını söyledi.

El Nüceyfi açıklamasında ayrıca bazı tarafların Haşd El Şabi’nin Musul’u kurtarma operasyonuna katılmasını istediğini ancak kendileri buna karşı oldukların ve sorunun daha da derinlenmesinden dolayı uyardı.

Koalisyon güçlerinin kurtarma operasyonuna katılmasından yana olduğunu bildiren El Nüceyfi, koalisyon içinde yer alan ve terörle mücadelede net bir tavır koyduğundan dolayı Türkiye’nin operasyonda yer almasına çağırdı.

Türkiye’nin hali hazırda Haşd El Vatani ve Peşmerge savaşçılarına eğitim verdiğini söyleyen El Nüceyfi, Türkiye’nin katılması Amerika güçleri ile koordinasyon yaparak mümkün olacağını ve Türk ordusunun düzenli bir ordu olduğunu ve bu operasyonun en az kayıplara en kısa zamanda sonlandıracaklarını inandığını belirtti.

El Nüceyfi Irak Hükümetinin, İran ve Rusya’nın etkisi altında kaldığını vurgulayarak, Türkiye’nin terörle mücadeleden uzaklaştırma çabasında olduklarını belirti.

El Nüceyfi, Irak halkını hedef alan terörün Türkiye ve Türk halkını da hedef aldığını bildirdi.

Türkiye’nin Irak’taki mevcudiyeti ile ilgili de konuşan El Nüceyfi, Türk güçleri Irak’ın kuzeyinde onlarca yıl önce bulunduğunu ve bu durumun yeni olmadığının altını çizdi.

Türk askeri eğitmenlerinin 1 yıldan beri Kürdistan bölgesinde ve Zilikan kampında Irak hükümetinin izniyle bulunduğunu ve Iraklı güçlere eğitim verdiğini söyledi.

El Nüceyfi, Türk askeri varlığı ile ilgili Irak hükümetinin ortaya koyduğu sert tavrın İran ve Rusya’nın yaptığı etkiden kaynaklandığını bildirdi.

İran’ın Irak müdahalesi ile ilgili de  El Nüceyfi, İranlı komutanların Irak’ta bulunduğunu söyledi.

Açıklamasında, Irak – Suudi Arabistan ilişkilerine de değinen El Nüceyfi, Suudi Arabistan ile ilişkilerin doğru bir şekilde kurulmasını istedi.

Suudi Arabistan’ın Türkiye ve İran gibi bölgelerde ağır bir konuma sahip olduğunu ve Irak için hayati önem taşıdığını, bu yüzden Suudi Arabistan ile ilişkilerin geliştirilmesi ve istikrara kavuşmasının gerekli olduğunu söyledi.

Kerkük.net
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI