Bugun...


Muhalifler Nübbul ve Zehra’ya saldırıyor
Suriyeli muhalifler, Halep’in kuzey kırsalında bulunan Nusayri köyleri Nübbul ve Zehra’ya saldırı başlattı. Silahlı gruplar, Esed rejimi kontrolü altında kalan iki bölgede ilk savunma hatlarını geçtiklerini duyurdu.

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2015 15:31
         
Muhalifler Nübbul ve Zehra’ya saldırıyor

Dün akşam saatlerinde başlayan saldırılardan sonra açıklama yapan muhalif gruplar, Esed güçlerinin kontrolü altında kalan Nübbul ve Zehra’da ilk savunma hatlarını geçtiklerini duyurdu.

Muhalifler, ayrıca Hayyan, Beyanun, Hereitan ve Meyir köylerinden başlattıkları saldırılar sonucu Nübbul’un doğusu ve Zehra Köyü’nün batısında birçok bölgeyi ele geçirdiklerini ilan etti.

Halep kırsalında gerçekleşen muhalefet operasyonu, ortak cephe Şamia Cephesi’nin yanı sıra İslami Cephe ve Nusra Cephesi'ne bağlı birlikler tarafından gerçekleştiriliyor.

Muhalifler, saldırılarda Esed rejiminden 10’dan fazla askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Halep’in merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Nübbul ve Zehra köyleri, bölgede bulunan tek Nusayri yerleşim noktası özelliği taşıyor.

Nübbul ve Zehra’da Esed rejimi ordusunun yanında savaşan çok sayıda Şebbiha gücü, Hizbullah’a bağlı milis ve İranlı silahlı grup bulunuyor.

Büyük oranda muhalifler tarafından çevrilen Nusayri Köylerine, kara ulaşımı yalnızca Afrin Bölgesi’ne açılan koridordan yapılabiliyor.

Esed rejimi ordusu, 2 yıldır kuşatma altında ki Nübbul ve Zehra ile Halep’in Handarat bölgesinde bulunan rejime bağlı  askeri birliklerin en kısa sürede bağlantısının kurulacağını duyurmuştu.

Nübbul ve Zehra köyleri Türkiye sınırına 30 kilometre mesafede bulunuyor.

Halep'te direniş

Halep'te yaklaşık bir yıldır süren rejim kuşatması son haftalarda yoğunlaştı. Muhalifler Halep merkezini diğer bölgelere bağlayan 4 kilometrelik bir koridorda direnişini sürdürüyor.

Şam rejimi daha önce de Humus'ta benzer bir şekilde yaklaşık iki yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı.

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri, bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Rejimin Humus'ta uyguladığı abluka, Cenevre 2 Konferansı'nda da gündeme gelmiş, varılan anlaşma ile bölgeye gıda ve insani yardım girişine bir süre izin verilmişti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Ekim ayında Suriye krizinin çözümü için yeni bir teklifte bulundu: Halep’ten başlayarak başka bölgelere de uygulanacak “dondurulmuş bölgeler” (freeze zones). Planı De Mistura ile Şam'da görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, taslağı 'üzerinde çalışılmaya değer' bulduğunu açıkladı.

Plan, hem rejim hem de muhaliflerin Halep’ten başlayarak belirlenmiş bazı bölgelerde ateşkes ilan etmesini öngörüyor. De Mistura, dondurulmuş bölgelerin daha sonra yapılacak müzakereler için bir başlangıç olacağını söyledi, ancak bunun ayrıntılarını ve takvimini vermedi.

 

 

 

 

 
 

 

Kaynak: Al Jazeera
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI