Bugun...


MHP'li Türkoğlu; İnternette Hakan Fidan'ın MİT'e giriş tarihi değiştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 12-03-2015 11:40
         
MHP'li Türkoğlu; İnternette Hakan Fidan'ın MİT'e giriş tarihi değiştirildi.

 MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu  Hakan Fidan'ın MİT'te beş yıldan fazla görev yaptığına ilişkin bir algı oluşturulması için, internetteki açık kaynaklarda "birileri tarafından oynama yapıldığını" öne sürdü.

 
MİT Kanunu'na göre, kurumda beş yıl görev yapmayan MİT personelinin, istifa halinde 5 yıldan önce göreve dönemeyeceğine ilişkin maddeyi hatırlatan Türkoğlu, "Bu durum, MİT  Kanunu'nun 13 ve 14. maddelerinde düzenleniyor. MİT'te en az 5 yıl çalışmış olanlar, tekrar geri döndüklerinde atamalarında sorun yok. Ancak beş yıldan az çalışanların, MİT'e geri dönmesi için Kanun'a göre 5 yıl beklemeleri gerekiyor" dedi.

MİT Kanunu'ndaki bu madde nedeniyle, kendisinin de Hakan Fidan'ın MİT'e giriş tarihini araştırdığını anlatan Türkoğlu, şöyle konuştu;
"Hakan Fidan'ın MİT'te göreve başlama tarihi nedir diye araştırdık. Yine MİT Kanunu'nun 13. maddesi gereğince, MİT müsteşarı ya da Müsteşar yardımcılarının kararnameleri Resmi Gazete'de yayınlanmıyor. Resmi Gazete'den bilgi alamayınca, biz de yan kaynaklara başvurduk. Araştırınca, Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2010'da MİT'e Müsteşar Yardımcısı olarak atandığına ilişkin, o günkü tarihli basında yer alan haberleri bulduk. Bu tarihi, diğer bazı kaynaklardan da teyit ettirebildik.

"9-10 MART'TA VİKİPEDİA'DA EN AZ 20 DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞ"

Yan kaynaklara başvururken, Vikipedia'ya da baktıklarını söyleyen Türkoğlu, "ancak Vikipedia ve diğer kaynaklarda Hakan Fidan'ın özgeçmişinde MİT'te göreve başladığı tarihin 17 Nisan 2009 olarak yazıldığını gördük. Biraz araştırınca, 9-10 mart tarihlerinde 20'den fazla özgeçmişle ilgili değişiklik yapıldığını gördük. Yapılan değişiklikle, MİT'e giriş tarihi 2009 2009 yazılmış. Bu hala orada duruyor. Elimde internet çıktısı da var" iddialarını dile getirdi.

"BİRİLERİ İNTERNET ÜZERİNDE OYNAMA YAPMIŞ"

İnternetteki başka açık kaynaklarda da Hakan Fidan'ın özgeçmişine ilişkin haberlerde, MİT'e giriş tarihi ile ilgili oynama yapıldığını gördüklerini öne süren Türkoğlu, "Birileri, MİT'teki toplam hizmet süresini 5 yılın üzerinde göstermek için açık kaynaklar üzerinde oynama yapmış.  Bu oynamayı ben sosyal medyada da paylaştım. Ve tekzip etmediler, yalanlamadılar" dedi.

"ÖZEL KANUN HÜKÜMLERİ DİĞERLERİNİN ÖNÜNDEDİR. MİT KANUNU DA ÖZEL KANUNDUR. DOLAYISIYLA MİT KANUNU GEÇERLİDİR"

Hakan Fidan'ın yeniden MİT'e dönüşü konusunda yaşanan hukuki tartışmalar konusunda ise Türkoğlu, MİT Kanunu'nun hükümlerinin geçerli olması gerektiğini söyledi. 

Milletvekili olmadan önce İçişleri Bakanlığı'nda Personel Daire Başkanı olarak görev yapan, mülki idare kökenli Türkoğlu, şöyle konuştu;

"MİT kanunu özel bir kanun. Özel kanun hükümleri her zaman genel kanun hükümlerinden önde gelir. Eğer özel kanunda bir düzenleme yoksa genel kanun hükümleri dikkate alınır. Örneğin, Türk Silahlı Kuvvetleri Kanunu'nda da zaman zaman Devlet Memurları Kanunu'na atıf bulunur. TSK Kanunu'nda, "bu kanunun düzenlemediği hususlar için devlet memurları kanununa bakılır" ifadesi vardır. MİT Kanunu'nda da, istifa edenlerin beş yıldan önce dönemediği yazıyor. Hakan Fidan'ın durumunda, MİT Kanunu'nun hükümleri geçerlidir".
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI