Bugun...


MHP'Lİ TANRIKULU: YATIRIMCININ DERDİ AYAĞINA SERİLECEK HALININ RENGİ DEĞİL

facebook-paylas
Tarih: 16-06-2016 12:53
         
MHP'Lİ TANRIKULU: YATIRIMCININ DERDİ AYAĞINA SERİLECEK HALININ RENGİ DEĞİL

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" biçiminde dile getirdiği ekonomi paketini eleştirdi. Tanrıkulu, ülkede zombi büyüme yaşandığını, kişi başına 169 dolar fakirleşildiğini, işsizlik rakamının çift halenelere demir attığını öne sürdü. MHP'li Tanrıkulu, "Kutuplaşmanın giderek arttığı son dönemde yatırımcının derdi, ayağına serilecek halının turkuaz veya başka bir renk olması değil" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" biçiminde dile getirdiği ekonomi paketini eleştirdi. Tanrıkulu, ülkede zombi büyüme yaşandığını, kişi başına 169 dolar fakirleşildiğini, işsizlik rakamının çift halenelere demir attığını öne sürdü. MHP'li Tanrıkulu, "Kutuplaşmanın giderek arttığı son dönemde yatırımcının derdi, ayağına serilecek halının turkuaz veya başka bir renk olması değil" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, ilk grup toplantısında "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" sözleriyle yatırımcı merkezli programının detaylarını açıkladı. Yıldırım'ın Türkiye'nin dış tanıtımlarda kullandığı logosundaki turkuaz renk ile vurgulanan 'turkuaz halı' sözüyle ön plana çıkarılan hükümet programının, yatırımcı odaklı olacağı bildirildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından turist duasına çıkıldığını, satış fiyatı, maliyetini kurtarmadığı için çiftçinin bir yıllık alın terini tarlada bıraktığını, işyerini kapatan kredi kartı borcu nedeniyle intihar edenlerin sayısı arttığını söyleyerek, iktidarın ekonomi politikasını ve açtığı paketleri eleştirdi.

ZOMBİ BÜYÜME

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, büyümenin rakamının Türkiye'nin duvara toslamakta olduğunun habercisi olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

"Açıklanan büyüme rakamı Türkiye'nin zombi (ruhu alınmış) büyüme yaşadığını gösteriyor.

2016 yılının ilk üç ayını kapsayan yüzde 4.8'lik 1'inci çeyrek büyüme rakamını farklı ülkelerle karşılaştırarak parlatmaya çalışanlar, sorunun özünü örtmeye çalışıyor. Açıklanan ve neredeyse tümüyle özel tüketim ve devlet harcamalarından kaynaklı ekonomik büyüme rakamları gerçekte Türkiye'nin duvara toslamak üzere olduğunun da ön habercisi. Reel ücret artışlarının ve Suriyeli sığınmacıların pozitif etkilediği, borçla tüketime dayalı, özel yatırımların neredeyse 2011 seviyesinde kaldığı bir büyüme modeli Türkiye'yi orta gelir tuzağına hapsetti. Halen 2016 yılı büyümesinin hedeflenen seviyede gerçekleşmesi için önündeki engeller görmezden geliniyor."

TÜRKİYE DOLAR BAZINDA KİŞİ BAŞINA 169 DOLAR FAKİRLEŞTİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, 2015'i 719.9 mil­yar do­lar mil­li ge­lir­le ka­pa­tan Tür­ki­ye'nin bu yılın ilk çey­reğinde yıl­lık mil­li ge­li­rinin 708.6 mil­yar do­la­ra ge­ri­lediğini belirterek, "Böy­le­ce 2015 so­nun­da 9 bin 261 do­lar olan ki­şi ba­şı­na mil­li ge­lir, ilk çey­rekte 9 bin 92 do­la­ra düştü ve Türkiye dolar bazında kişi başına 169 dolar fakirleşti. Türkiye küresel büyüme liginde 17'ncilikten, 18'inciliğe geriledi" dedi.

"SANAYİCİ KARININ YÜZDE 63.4'ÜNÜ FİNANSMAN GİDERİ OLARAK KAYBETTİ"

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın açıkladığı üretimden satışlara göre bölgede 2015 yılının 100 büyük firmasını da değerlendiren Tanrıkulu, üretimden satışların payında 2 puanlık gerileme olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Finansman giderlerinin yeni yatırımları engellediği görülüyor. Benzer sonuç İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) her yıl açıkladığı 'Türkiye'nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' Araştırması'nda da aynı. Buna göre hızla borç yapısı yükselen İSO-500 şirketlerinin, 'finansman giderleri' kalemi yüzde 75.1 gibi çok yüksek oranda arttı. Yani sanayici 2015'te elde ettiği 44 milyar karın 28 milyar lirasını, bir başka ifadeyle yüzde 63.4'ünü finansman gideri olarak kaybetmiş. Kısacası sanayicimiz 2015 yılında hem faiz, hemde kur artışından kaynaklanan zararlarını kapatabilmek için uğraşmış. Mayıs ayı itibariyle bankacılık sisteminin kredi-mevduat oranı yüzde 113'lere dayanmış, yani bankalar topladıkları mevduattan daha fazla kredi kullandırmışlar. Batık kredi oranları da yükseliyor."

"İŞSİZLİK ÇİFT HANELERE DEMİR ATTI"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı Sanayi Ciro Endeksi sonuçlarına göre toplam sanayide yüzde 1.3, imalat sanayinde yüzde 1.1, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe ise yüzde 8.9 oranında gerileme olduğunu hatırlatan Tanrıkulu, 2016'nın ilk beş ayında ihracat yüzde 6.5 düşerken, 12 aylık ihracatın yüzde 7.9'luk kayıpla 139.8 milyar dolara gerilediğini söyledi. Tanrıkulu, "Yeni istihdam alanlarının yetersizliği işsizlik rakamlarını çift hanelere demir attırdı. Mart ayı işsizlik oranı yüzde 10.1. Resmi işsiz sayısına (3 milyon 23 bin kişi) geniş tanımlı (çalışmaya hazır, iş bulma ümidi olmayanlar) işsizler eklendiğinde 5 milyon 456 bin insanımız işsiz durumda. Genç işsizlik yüzde 17'lerin altına düşüyor, kadın genç işsizliği yüzde19.3" dedi.

"EKONOMİDE SORUNLAR BÜYÜK, PAKETLER KÜÇÜK"

Tanrıkulu şöyle devam etti:

"Paketin öncü açıklamalarına bakıldığında ekonomi yönetiminin mevcut sorunlardan ne kadar uzak olduğu görülüyor. Yabancı ve yerli yatırımcının tedirginliği öncelikle adil olmayan, güvence vermeyen şu anki ekonomi ve hukuk sistemi. Her iki alanda ihtiyaç olan gecikmiş yapısal reformlar yerine yine basite kaçan günübirlik tedbirler, beklenen kalıcı çözümler gibi sunuluyor. Ülkemizde kutuplaşmanın giderek arttığı son dönemde yatırımcının derdi, ayağına serilecek halının turkuaz veya başka bir renk olması değil."
Kaynak: Etik Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI