Bugun...


MHP'Lİ KARAKAYA'DAN DAVUTOĞLU'NA ÇAĞRI!

facebook-paylas
Tarih: 03-02-2016 17:28
         
MHP'Lİ KARAKAYA'DAN DAVUTOĞLU'NA ÇAĞRI!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, yerli ticaret erbabının ve milyonlarca işsizin şikayetçi olduğu önemli bir sorunu Meclis gündemine taşıdı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, sayısı 3 milyonu bulan Suriyeli mültecilerin kayıt dışı yer edindikleri ticaret ve istihdam alanında haksız rekabete yol açmalarını Meclis gündemine taşıdı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA SORDU
Mevlüt Karakaya, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılması talebiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, yine güncel ve önemli bir soruna dikkat çekti. Türkiye'nin savaştan kaçan insanlara kapılarını açtığını, her türlü yardımı yaptığını belirten Karakaya, bununla beraber Suriyeli mültecilerin neden oldukları sorunlara değindi.

KOLAYCILIK TERCİH EDİLİYOR

Karakaya "Bu sorunlardan biri de Suriyeli mültecilerin ticaret hayatımızda oluşturdukları haksız rekabettir. İç ticaret hukukumuzu bilmemeleri, bilseler de karmaşık uygulama yöntemlerinden kaçılarak kolaycılığın tercih edilmesi gibi nedenlerden ötürü yer edindikleri sektörlerde yerli ticaret erbabına karşı üstün duruma geçmektedirler." bilgisini paylaştı.

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNE DE GİRDİLER
Başta Hatay, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa gibi güney iller olmak üzere pek çok yerde işportacılığın yanı sıra işletme dükk‰nı açan, fırıncılıktan, kahvehane işletmeciliğine, tekstil üretiminden çiftçiliğe kadar birçok alanda faaliyet gösteren söz konusu mültecilerin son olarak kuyumculuk sektörüne de girdiğine dikkat çeken Karakaya şöyle devam etti:

MİLYONLARCA İŞSİZİMİZ VAR

"Kaçak alış-verişe konu olan bu faaliyetlerde vergi de ödenmemektedir ki; bu durum yasal yöntemler içinde çalışan ve üreten vergi mükelleflerine karşı haksız rekabet ortamı oluşturmaktadır. Bir diğer haksız rekabet ise, istihdam alanında görülmektedir. Milyonlarca işsizimizin olduğu Türkiye'de mültecilerin kaçak olarak çalışması, hem vergi kaybına hem de yine haksız rekabete yol açmaktadır. Soruna acilen çözüm sağlanması önem arz etmektedir."

İŞTE O SORULAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Başbakan Davutoğlu'na şu soruları yöneltti:
"Türkiye'de bulunan Suriyeli mülteci sayısı ne kadardır? Devletimizin mülteciler için kişi başı ne kadar yardım yapmaktadır? Mülteciler içinde ticaretle iştigal eden kişi sayısı ne kadardır, bunların ne kadarı yasal olarak faaliyet göstermektedir? Mültecilerin kaçak ticarete konu olan ticari faaliyetlerinin parasal büyüklüğü ne kadardır? Mülteciler içinde tahmin edilen kaçak işçi sayısı nedir? Mültecilerin neden olduğu haksız rekabetin önlemesi hususunda bir çalışmanız olacak mıdır?"
Kaynak: Etikhaber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI