Bugun...


MHP'li Halaçoğlu, "CHP, AKP'ye daha yakın görünüyor.

facebook-paylas
Tarih: 07-07-2015 13:00
         
MHP'li Halaçoğlu, "CHP, AKP'ye daha yakın görünüyor.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, MHP üzerinde bir oyun oynandığını, bu oyunun, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesiyle başladığını savundu. 

Halaçoğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile Meclis Başkanlığı seçiminin ikinci turundan sonra yaptığı görüşmede ağzından hiçbir zaman seçimin dördüncü turunda "grubumuz serbest bırakılacaktır" gibi bir söz çıkmadığını "Siz bu konuları gidip Sayın Devlet Bahçeli ile görüşün" dediğini aktardı. 

"Sayın Baykal teamüllerin aksine hangi sebeple ve amaçla Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştü?" diye soran Halaçoğlu, "Herhalde Sayın Baykal Meclisi nasıl yöneteceğini Erdoğan'dan öğrenecek değildi. Cumhurbaşkanı ile ne konuştular? Bu konuşmada iki partili bir devlet için operasyon mu yapılıyordu? Bunların açıklaması tam olarak yapılmadı" dedi. 

Neden üç yıldır birlikte olan AKP-HDP koalisyonu önerisi gelmediğini soran Halaçoğlu, MHP'nin koalisyon ile ilgili açıkladığı ilkeleri anımsattı. 

Halaçoğlu, "Hangi sebeple MHP ile AK Parti'nin koalisyon kurması istenebilir. Çünkü biz 'Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilsin' diyoruz ama AKP 'Cumhurbaşkanlığı üzerine konuşturmayız' diyor" ifadesini kullandı. 

MHP ile HDP'nin aynı blokta yer almasının mümkün olmayacağını belirten Halaçoğlu, MHP'nin ilkeli ve belli bir duruş içerisinde olduğunu söyledi. 

Halaçoğlu, "Biz eğer Sayın Baykal'ı desteklemiş olsaydık, kamuoyuna şunlar yansıtılacaktı: AKP'nin tabiriyle 'Siz Baykal'ı seçtiniz, muhalif adı altında dinsiz, inançsız bir partinin adamını seçtirdiniz' diye yine bize yükleneceklerdi. Biz de kendi adayımızı ortaya koyduk. Madem muhalefetten birisi desteklenecekse Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleselerdi. Yani aslında İsmet Yılmaz'ı seçtiren MHP değil CHP'dir" diye konuştu. 

Siyasi ahlakın doğruların söylenmesini gerektireceğini belirten Halaçoğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile ikinci turdan sonra yaptığı görüşmede, ağzından hiçbir zaman "Grubumuz serbest bırakılacaktır" gibi bir söz çıkmadığını "Siz bu konuları gidip Sayın Devlet Bahçeli ile görüşün" dediğini aktardı. 

"Aksini söyleyebilecek birisi varsa çıksın söylesin" diyen Halaçoğlu, şöyle devam etti: 

"Dün akşam söylemediler. Levent Bey de 'grubumuzu serbest bırakacağız' sözünü kullanmadığı gibi 'Devlet Bey ile görüşün" sözünü de kullanmadı. Halbuki işin asıl kritik noktası burada yatmaktadır. CHP, Baykal'ın seçilememesinden bir psikolojik buhran içine girmiş olabilir, ancak ne daha önceden bu konuda Devlet Bey ile bu konuda bir görüşme yaptılar ne de sonra bir görüşme yaptılar. Üçüncü turdan önce Genel Başkanımızın açıklaması üzerine gidip Devlet Bey ile görüşmeleri gerekmez miydi, madem bu kadar hassastılar?" 

Halaçoğlu, MHP'nin koalisyona açık olduğunu, ilkelerini benimseyen partilerle bu konuları konuşabileceklerini bildirdi. Halaçoğlu, "Bu konuda taviz vermiyoruz ve vermeye de niyetimiz yok. Erken seçim 45 günlük süreden sonra gündeme gelebilir" dedi. 

Cumhurbaşkanı'nın hükümet kurma görevini vermediğine işaret eden Halaçoğlu, "Herhalde Sayın Cumhurbaşkanı hükümet kurulsun istemiyor" diye konuştu. 

Halaçoğlu, "CHP, AKP'ye daha yakın görünüyor. Onların arasında bir hükümet kurulabilir. AKP'nin en büyük sıkıntısı rövanşist olup olmama, yani yolsuzlukların üzerine gidilip gidilmemesi meselesiydi. MHP, bu konuda asla taviz vermeyecektir" ifadesini kullandı. 

HDP'nin "PKK bir terör örgütüdür ve biz onun siyasi uzantısı değiliz" demesi gerektiğini belirten Halaçoğlu, "Bunu söylemesi, illaki bizim HDP ile işbirliği içinde olacağımız anlamına gelmez. Bu, HDP'yi legal sınırlar içerisine çeker" diye konuştu. 

Halaçoğlu, bugünkü Danışma Kurulu toplantısında, Başkanlık Divanı ile ilgili 17 üyede ısrarcı olup olmayacakları sorusuna, "Aynı devam ediyoruz" karşılığını verdi. 

Bir başka soru üzerine Halaçoğlu, Gök'e "HDP'nin Baykal'a destek açıklaması yapmamasını söylemesini", "HDP destek açıklaması yapmasın biz de Baykal'ı destekleyelim" anlamında ifade etmediğini kaydetti. 

Halaçoğlu, "HDP terörle arasına mesafe koyarsa tavrınız değişir mi?" sorusuna, "CHP ile MHP koalisyon kurdu diyelim, yarın asayişin sağlanması konusunda bir takım tedbirler alınıp kimlik soran kişilerin üzerine gidildiğinde, yani asker kışladan polis karakoldan çıktığında, HDP'nin takınacağı tavır gensoru ile hükümeti düşürmek olur. Nasıl böyle bir riski göze alabiliriz?" yanıtını verdi. 

Görüşmelerde Baykal'ın adaylıktan çekilmesinin hiç söz konusu edilmediğine değinen Halaçoğlu, Levent Gök'ün konuştuklarını Baykal'a ya yanlış şekilde veya siyasi ahlaka uymayan şekilde anlattığını söylediğini anımsattı. 

Bir başka soru üzerine Halaçoğlu, "2002 yılında ve bugün Baykal ile Erdoğan arasında gizli, teamüllere uygun olmayan görüşmeler herhalde midenizi bulandırmıştır. Hangi sebeple görüştüler?" diye sordu. 

Halaçoğlu, "Baykal'ı sarayın adayı olarak mı gördünüz?" sorusuna "Herhalde" karşılığını verdi. 

"Sayın Yılmaz, size göre ehven-i şer mi?" sorusu üzerine Halaçoğlu, "İkisine de oy vermedik. Ha Baykal ha İsmet Yılmaz, hiç fark etmez" dedi. 

"Sayın Kılıçdaroğlu başbakanlığı bıraktı da Meclis Başkanlığını neden bırakmadı?" diye soran Halaçoğlu, Meclis Başkanlığı oylamasında MHP'nin firesinin olmadığını, iki milletvekilinin bilmeden boş oy attığını kaydetti. 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI