Bugun...


MHP'li Dedeoğlu; "delillerin kopyaları internette de var"
MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, komisyonda, AK Parti'li üyelerin oylarıyla, dört eski Bakanla ilgili Yüce Divan'a gönderilmeme kararı çıktığını, ancak bunun Genel Kurul aşamasının da bulunduğunu belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2015 17:01
         
MHP'li Dedeoğlu; "delillerin kopyaları internette de var"

Dedeoğlu, halkın, dört eski Bakanının Yüce Divan'a gönderileceği beklentisi içinde olduğunu, ancak hukukun üstünlüğünü savunan hükümetin Anayasa Mahkemesi'ne güvenmediğini savundu. 

Komisyon raporunun ellerine ulaşmadığını ifade eden Dedeoğlu, gerekçeli kararlarıyla birlikte kendi hazırladıkları, 3 klasör ve yüzlerce sayfadan oluşan muhalefet şerhlerini, somut delilleriyle birlikte TBMM Başkanlığı ve Komisyon Başkanlığı'na teslim edeceklerini bildirdi. 

Halkın, dört eski Bakanının Yüce Divan'a gönderileceği beklentisi içinde olduğunu kaydeden Dedeoğlu, hukukun üstünlüğünü savunan hükümetin ise Anayasa Mahkemesi'ne güvenmediğini savundu. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dedeoğlu, söz konusu Bakanların Yüce Divan'a gönderilmesine gerekçe olarak, rüşvet, görevi kötüye kullanma, imtiyaz sağlama, devletin imkanlarını hukuksuz olarak başkalarına kullandırtmayı gösterdiklerini ve bunların hepsinin somut delillere dayandığını ifade etti. 

Komisyonda oylama işlemi tamamlandıktan ve toplantı sona erdikten sonra komisyon Başkanı'nın, delillerin imha edileceği yönünde açıklama yaptığını anlatan Dedeoğlu, bunun üzerine tekrar mikrofonları açtırarak, böyle bir işlem yapılamayacağını söylediklerini ifade etti. Dedeoğlu, bir konuda iki ayrı delikçe de yazdığını belirtti. 

Mesut Dedeoğlu, dosyaların zaten içi boşaltılmış halde kendilerine verildiğini, iktidar partisinin, kalan delilleri ide imha etmek istediğini savunarak, "Ama bu delillerin kopyaları internette de var. Bir çoğunun devlet arşivlerinde olduğunu da biliyoruz. Yolsuzluk, rüşvet dosyalarını ortadan kaldırmak istiyorlar. Bunlar son çırpınışlar. Eğer suçları yoksa neden mahkemeye çıkmıyorlar. Demek ki çekindikleri bir şeyler var" diye konuştu. 

Tapelerin imhasına ilişkin yaptıkları başvuruya, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, "komisyonun işlerine karışmayız" yönünde bir yanıt verdiğini belirten Dedeoğlu, "Aslında İçtüzüğe göre, TBMM Başkanı, komisyonların çalışmalarını denetler, aksayan konuları önler" ifadeleri yer almaktadır" dedi. 

Komisyona çok sayıda dilekçe geldiğini anlatan Dedeoğlu, ancak bunların hiçbirinin değerlendirilmeye alınmadığını söyledi. Dedeoğlu, şöyle devam etti: 

"Gönüllü olarak 'Ben burada tanıklık yapmak istiyorum. Ben bu işin içindeydim. Bu işte devleti temsilen görev aldım' diyen insanlar oldu. Hatta hapishanelerden dilekçeler gönderenler oldu. Hiçbiri ciddiye alınmadı. 

Şu anda içeride yatan üst düzey bir güvenlik görevlisi, gönderdiği dilekçede "TBMM 17-25 Rüşvet ve Yolsuzluk Komisyonu" diye başlık yazmış. Bu doğru. Ancak bu dilekçeyi, 'Böyle bir komisyon yok' gerekçesiyle geri gönderdiler. Böyle bir saçmalık olabilir mi?" 

Dedeoğlu, "Raporunuzda Cumhurbaşkanı Erdoğan da var mı?" sorusuna, "Bu komisyonda tanıklık yapması gereken çok insan vardı. Bunların içerisinde dönemin Başbakanı da vardı. Fezlekeleri hazırlayan savcılar, bazı kolluk kuvvetleri de vardı. Bu konuda benim dilekçelerim var. Ama değerlendirmeye alınmadı" yanıtını verdi. Dedeoğlu, komisyonun "keyfi" bir şekilde yönetildiğini iddia etti. 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI