Bugun...


MHP' li Tor' dan Emeklilere uyarı:

facebook-paylas
Tarih: 16-06-2016 12:47
         
MHP' li Tor' dan Emeklilere uyarı:

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, memurlara, 30 yılın üzerindeki hizmet süreleri için de emekli ikramiyesi ödenmesini öngören Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Tor, eski tarihte emekli olan vatandaşların, 30 yılın üzerindeki hizmet süreleri için de emekli ikramiyesi ödenmesini öngören tasarıyla ilgili beklentiye girmemesi gerektiğini aksi halde hayal kırıklığına uğrayacağını savundu. 

Tor, 30 yıldan fazla hizmet süresi olanların mahkemeye başvurduğunu, Danıştayın vatandaşları haklı bulduğunu, dava edenlerin 30 yıldan fazla sürelere ilişkin haklarını aldığını belirtti. Bunun üzerine SGK'ya 100 binin üzerinde başvuru geldiğini, bir başvuruyla ilgili dosyanın 4 kez arşivden gelip gittiğini ifade eden Tor, kurumun başvurulara cevap veremediğini söyledi. Tor, bu nedenle yasal düzenleme yapılma zorunluluğunun doğduğunu dile getirdi. 

Tasarı yasalaştığında büyük bir hayal kırıklığı yaşanacağını savunan Tor, en çok sıkıntıyı ek göstergeli görevlerde çalışmayan ve düşük göstergede çalışanların yaşayacağını öne sürdü. 

Tor, 1 Ocak 1991 tarihinde emekli olan bir kişi kuruma başvurduğunda, 1 yıl için 93 kuruş, 1 Ocak 1988 tarihinde emekli olan bir kişi ise 20 kuruş alacağını vurgulayarak ancak vatandaşın büyük bir beklenti içinde olduğunu belirtti. 

Vatandaşın meşru beklentisini karşılamak üzere tasarının komisyondaki görüşmelerinde önerge hazırladıklarını anlatan Tor, Anayasa Mahkemesinin kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olanlar için yapılacak ödemelerde, bu tarihte emsal durumdakilere yapılacak ödemelerin esas alınmasını önerdi. 

Tasarının, hukuk devlet olmanın gereğine, hak, hukuka uygun olmadığını savunan Tor, "Eski tarihlerde emekli olan vatandaşlarımız bu tasarı nedeniyle bir beklentiye girmesinler, hayal kırıklığına uğrayacaklar. Güncellenerek ödeme yapılması lazımdı. Devlete yük gelecek ama iki taksit ödeyeceğine bunu 4, 5 taksitle öde." dedi. 
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI