Bugun...


MHP' li Özdağ, Milli Savunma Hakkında Soru Önergesi Verdi.

facebook-paylas
Tarih: 15-06-2016 12:31
         
MHP' li Özdağ, Milli Savunma Hakkında Soru Önergesi Verdi.

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Aslında bir basın toplantısı planlamadığını, yalnızca soru önergesi vermeyi istediğini aktaran Özdağ, "Soru önergesini vermem ne yazık ki mümkün olmuyor. Herhalde TBMM'nin kurulduğu tarihten bu yana ilk kez böyle bir şey oluyor. Bir milletvekili yasa teklifi, soru önergesi veremiyor. Çünkü vermiş olduğu teklifler, önergeler grup tarafından alınmıyor. Ve anayasa ve İçtüzük'ten kaynaklanan haklarım bana kullandırılmıyor." diye konuştu. 

Seçmenlerinin kendisini yapmakla yükümlü kıldığı çalışmaları gerçekleştiremediğini savunan Özdağ, iktidara yönelik sorularını da yasal süreç ve kurumsal yapı içinde soramadığını kaydetti. 

Bakan Işık'ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergenin, "13 Mayıs 2016 tarihinde Türk savaş helikopterinin Şırnak'ta uçak savar füzesi ile düşürülmesi" ile ilgili olduğunu vurgulayan Özdağ, önergede yer alan sorularını da aktardı. 

Açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın Rusya yönetimine yazdıkları mektuplarla ilgili soru üzerine, "Herhalde dış politikada yeni bir açılım geliştirmeye çalışıyorlar." ifadesini kullandı. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın 19 Haziran'da yapılacak kurultayın meşru olmadığına ilişkin açıklamasının da sorulduğu Özdağ, şunları kaydetti: 

"Ben MHP milletvekili ve MYK üyesi olarak, 19 Haziran'da salonda olacağım. MHP'nin bütün üst kurul delegelerini de salona davet ediyorum. Onlara oyuna gelmeyin, salona gelin ve büyük kurultaya katılın diyorum, demeye devam edeceğim. AKP hükümeti ve Erdoğan, Türkiye'yi bir erken genel seçime hazırlıyorlar. 29 Mayıs'ta İstanbul'un fethi adı altında düzenlenen tören aslında erken genel seçim kampanyasının ilk adımıydı. Bunu açıklama konusunda karar alamamalarını sağlayan tek husus, MHP'nin kurultayının yapılması ihtimali. MHP kurultayının yapılmayacağını öğrendikleri an, erken genel seçim tarihini de açıklayacaklar. Bundan dolayı ülküdaşlarıma, üst kurul delegelerine AKP'nin bu oyununa gelmeyin, ülke ve parti ayaklarınızın altından kayıyor, gelin MHP'nin ve Türkiye'nin tarihine, kaderine sahip çıkın diyorum. Gelin, İmralı'da Öcalan ile yapılan ve Dolmabahçe'de açıklanan pazarlığın başkanlık rejimi ile birlikte hayata geçirilmesini engelleyin." 

Özdağ, bir başka soru üzerine, genel başkan veya görevlendirdiği bir kişinin açılışını yapmaması durumunda kurultayın hükümsüz olacağı bilgisinin ise doğru olmadığını bildirdi. 

Delegelerin büyük çoğunluğunun salonda olacağına inandığını aktaran Özdağ, Genel Merkez'in istediği, tüzük değişikliği için gerekli olan sayının çok daha üstünde bir katılım sağlanacağını vurguladı. 

Ümit Özdağ, "O zaman ne diyecekler, çok merak ediyorum. Bu kongreyi yapmamak için ellerinden geleni yaptılar, MHP'yi mahkeme mahkeme süründürdüler. Ama MHP'nin gerçek sahibi olan ülkücü irade kararlı davrandı. Artık bu kongre yapılacak. Yapılması gereken kongreden kaçmamak ve 19'unda orada olmaktır. Genel Merkez diyor ki '10 Temmuz'da yapacağız'. Ben 10 Temmuz'a da gideceğim. 19 Haziran'da Ankara'da bir araya gelecek üst kurul delegelerinin tamamı da ayın 10'unda orada olacak." diye konuştu.
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI