Bugun...


Meriç Nehri'nin debisindeki artış sürüyor
Edirne Valisi Şahin: "Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinde 40-50 santimetreye ulaşan kar yağışı oldu. Bu bir anda eriyebilir ama şubat ayındaki taşkın kadar olacağını zannetmiyorum"

facebook-paylas
Tarih: 10-03-2015 19:09
         
Meriç Nehri'nin debisindeki artış sürüyor

Meriç Nehri'nin debisindeki yükseliş devam ediyor.  DSİ verilerine göre nehrin debisi sabahtan bu yana 10 metreküp/saniye  artış göstererek 1324 metreküp/saniyeye ulaştı.  

    Bulgaristan'daki istasyonlardan düşüş verileri gelmesine rağmen nehir  debilerini, komşu ülkedeki lokal yağış ve bazı bölgelerdeki kar erimelerinin  yükselttiği bildirildi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaptığı açıklamada, Edirne'nin  taşkınla anılan bir kent olmaya başladığını söyledi.

    Kentin "taşkın kaderi"nin, yapılacak baypas kanal projesiyle sona  ereceğini, şu anda debilerle ilgili bir sıkıntı olmadığını ifade eden Şahin,  şöyle konuştu:

    "Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinde 40-50 santimetreye ulaşan kar  yağışı oldu. Bu bir anda eriyebilir ama şubat ayındaki taşkın kadar olacağını hiç  zannetmiyorum. Geçen yaşadığımız taşkın yüzyılın taşkını olarak kayıtlara geçti.  Meriç Nehri'nin üzerindeki Kirişhane İstasyonu'ndan düşüşün başladığı verileri  geliyor ama biz tedbirlerimizi her zaman alıyoruz. Şu anda dört tarihi köprümüz  trafiğe kapalıdır. Gelen su miktarı fazla değil ama toprak suya doyduğu için su  etrafa yayılmakta. Önümüzdeki günlerde normale dönecek."

    Şahin, Kanal Projesiyle ilgili çalışmanın gelecek ay başlayacağını kaydetti.


Milliyet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI