Bugun...


Libya’da saldırıya uğrayan Türk gemisi Fethiye’de
Libya açıklarında saldırıya uğrayan, bir Türk şirketine ait Cook Adaları bayraklı, Tuna-1 isimli kuru yük gemisi, Fethiye'nin Şövalye Adası'na demirledi. Gemideki mürettebat tahliye edildi.

facebook-paylas
Tarih: 13-05-2015 01:09
         
Libya’da saldırıya uğrayan Türk gemisi Fethiye’de

Sahil güvenlik botu TCS 83 önderliğinde Fethiye Körfezi'ne giren "Tuna-1" gemisi, Muğla'nın Fethiye ilçesinde Şövalye Adası açıklarında demirledi. 

Savcının gemide yapığı ilk incelemenin ardından hafif yaralı oldukları öğrenilen biri Türk 2'si Gürcistan uyruklu 3 mürettebat, Sahil Güvenlik botu ile limana getirildi. 

Limanda bekleyen yakınlarına sarılan yaralılar daha sonra ambulanslarla Fethiye Devlet Hastanesine götürüldü. Diğer mürettebatın ise sahil güvenlik botu ile aralıklarla limana getirileceği, sağlık kontrolünün ardından ifade işlemleri için asayiş bürosuna götürülecekleri bildirildi. 

Bir Türk şirketine ait Cook Adaları bayraklı, Tuna-1 isimli kuru yük gemisi, İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Pazar akşam saatlerinde Tobruk Limanı'na giderken saldırıya uğramıştı. Saldırıyı, Tobruk hükümetine bağlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı üstlendi.

Tobruk hükümeti Türk şirketlerini uzaklaştırmıştı

Libya'daki Tobruk hükümeti, Mısır'da darbe ile yönetime el koyan ve daha sonra yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdulfettah Sisi tarafından destekleniyor.

Libya'daki darbe yanlısı emekli general Halife Hafter'in desteklediği Tobruk hükümeti, Şubat ayında ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı almıştı.

Bu karardan birkaç gün sonra ise Tobruk hükümetinin başbakanı Abdullah Sini, Mısır'ın CBC televizyonuna verdiği mülâkatta, “Türkiye, ülkemizde birbirimizi öldürmek için bazı silahlı gruplara silah gönderen bir devlet” demişti.

Türkiye'nin samimi olmadığını iddia eden Sini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arap dünyasında "Müslümanların halifesi ve İslam’ın lideri" rolünü üstlenmeye çalıştığını öne sürmüştü.

Türk şirketlerini Libya’dan çıkartma kararına da değinen Sini şöyle konuşmuştu:

“Türkiye’nin buradaki çıkarları her şekilde hedefte olacak. Türk şirketleri ve ticari sözleşmelerine bakacağız ve gerektiği gibi sonlandıracağız. Türklerin geri kalan hakları da varsa onlara vereceğiz. Söz konusu anlaşmalarda ayrıcalıklar varsa çekeceğiz ve bu ayrıcalıkları bizim yanımızda duran ülkelerin şirketlerine vereceğiz. Çünkü zor zamanlarda yanımızda duran ülkeler burada en büyük çıkarı hak ediyor. Biz Türkiye’ye düşmanlık sergilemeyeceğiz fakat tüm ilişkilerimizi keseceğiz. Sonuçta biz meşru bir devletiz ve kimse bizim verebileceğimiz bir karara karışamaz."

Abdullah Sini'nin sözleriyle ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "asılsız ve temelsiz" ifadeleriye açıklama yapmıştı.

İki hükümet bulunuyor

Kaddafi rejiminin 2011'de devrilmesinin ardından Libya'da tesis edilen geçiş hükümetine karşı geçen yılın başında ortaya çıkan darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti.

Ülkedeki iç savaş, Trablus'taki Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği "Libya Şafağı" koalisyonu ile Mısır'daki Sisi yönetiminin desteklediği Tobruk'daki Temsilciler Meclisi'nin ise arka çıktığı emekli general Halife Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu" koalisyonu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.

Trablus hükümetinin kontrol ettiği başkent Trablus, Misrata, ve Beni Velid kentlerinde ticari faaliyetlerde herhangi bir yasaklama ve engelleme ile karşılaşılmazken, çatışmalar sebebiyle Libya'daki Türk vatandaşları tahliye edilmişti.

Tobruk hükümetine bağlı güçler ülkenin doğusunda Tobruk, Beyda ve Ecdebiye kentleriyle batıda Zintan ve Zaviye şehirlerini elinde bulunduruyor.  
Kaynak: Al Jazeera

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI