Bugun...


“Kobani’de tiyatro sergilendi”
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, önceki akşam bir televizyon programında dile getirdiği “Kobani’de tiyatro sergilendi” söyleminin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Kürtler mağdur olmadı demedim, demek istediğim reklam yapıldığı idi” diye konuştu.

facebook-paylas
Tarih: 02-07-2015 00:00
         
“Kobani’de tiyatro sergilendi”

Milliyet’ ten Burcu Ünal' ın  sorularını cevaplayan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 Şu anda Türkmenlerin Suriye’deki durumu nedir?

Durumumuz çok kötü. Tel Abyad’da Türkmen köylerini PYD boşalttı. Daha önce rejim güçleri Humus’taki Türkmenleri köylerinden etti, etnik temizleme politikası uyguladı. Hâlâ varil bombaları altında yaşayan Türkmenler var. Halep’teki Türkmenler IŞİD kontrolündeler. Şam’daki Türkmenler ise 2 yıldır rejim ablukasında ölüm kalım mücadelesi veriyorlar. En kötüsü onların durumu çünkü onlara ulaşamıyoruz.

 Açıklamalarınızda Suriye’de en fazla mağdur olan grubun Türkmenler olduğunu söylüyorsunuz. Türkmenleri mağduriyet konusunda diğer gruplardan ayıran ne?

Onları herkes destekliyor, bizim sadece Türkiye’miz var. Kürtleri bugün dünya destekliyor. Diğer grupların arkasında birden fazla devlet var. Türkmenlerin sadece bir Türkiye’si vardır. İnsani yardım sadece anavatanımızdan geliyor.

 Türkiye’nin Kobani konusundaki duruşunu siz nasıl görüyorsunuz?

Eylül’de yaşananlar sırasında Türkiye kendine yakışanı yaptı, 180 bin Kürt ve Arap kardeşimizi aldı.

 ‘Kobani’de tiyatro sergilendi’ dediniz. Neden?

O söylemim yanlış anlaşıldı. Birinci Kobani’deki yani Eylül ayında orada bir Oyun oynandı. Semeresini PYD aldı zaten, dünya arkasında durmaya başladı. Bu bir mağduriyet oyunuydu. Orada bir savaş vardı ama 180 bin sivil Kürt kardeşimizi Türkiye bir günde içeri aldı. Böyle olunca bahsedildiği gibi bir katliam yaşanmadı. ÖSO ile peşmerge de orada PYD ile beraberdi. PYD yalnız değildi. Mağduriyeti en iyi biz anlıyoruz. Humus’ta iki yıl önce katliam yapılınca, bir günde 550 Türkmen öldürüldüğünde kimsenin sesi çıkmadı. Suriye’deki savaşta katliamların çoğu Türkmenler’e yönelik yapıldı. Kobani de güzel bir senaryoydu, Reklamdı. Planlanmış bir şeydi.

 Türkmen mağduriyeti yeteri kadar görülmüyor diyorsunuz, bunun sebebi ne sizce?

Birincisi Türk medyası daha fazla sansayonel haberlere yer verip iç siyaseti kullanmaya çalıştı. Biz iç siyasetten uzak durmaya çalışmıştık hep. Çünkü Türkiye’nin de zarar görmesini istemiyoruz. Oradaki Türkmenleri ancak güçlü bir Türk devleti kurtarabilir. Arap medyası da bilinçli olarak diğer medyayı içeri almadı. Ölen insanlar için Türkmen demediler. Tamamen bir mezhep çatışması var gibi gösterildi ama aslında orada olan bir etnik temizlikti.

 Türkmenler ne istiyor?

Türkiye’den ve dünyadan binlerce yıldır yaşadıkları topraklarda, Suriye’de diğer unsurlarla eşit şartlarda, demokrasi altında, kendi dillerini kullanarak, kendi örf ve adetleri ile yaşamak istiyorlar. Elbet Suriye’nin diğer unsurlarının da aynı haklara sahip olmasını istiyorlar.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI