Bugun...


Kerry: ‘Gülen Hakkında İddia Değil Kanıt Sunun’

facebook-paylas
Tarih: 20-07-2016 22:15
         
Kerry: ‘Gülen Hakkında İddia Değil Kanıt Sunun’

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’da Irak’a yardım konferansına ev sahipliği yaptı. Dışişleri Bakanı John Kerry’nın yanı sıra, Almanya, Hollanda, Kanada, Kuveyt ve Japonya dışişleri bakanlarının katıldığı konferansın ardından basın toplantısı düzenlendi.

Gazetecilerin gündeminde ise Irak değil Türkiye’de başarısız darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler vardı. John Kerry, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili Washington’ın resmi duruşunu tekrarladı, “Sürekli söylüyoruz, bizim hukuk sistemimizde ve standartlarımızda, suçluların iadesi sıkı şartlara bağlıdır ve kanıt gerektirir,” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 36 saatte 4 telefon görüşmesi yaptığını da söyleyen Kerry Türk hükümetine “Bize iddia göndermeyin, kanıt gönderin” diye seslendi.

John Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Fethullah Gülen ile herhangi bir teması olup-olmadığı sorusuna ise, bunun uygunsuz olacağı yanıtını verdi. Kerry, “Dışişleri Bakanlığı’ndan kimse Gülen ile temasta değil, bunun için bir neden yok, temas olmamalı. Adalet Bakanlığı üzerinden yürüyen yasal bir prosedür varsa bu uygun düşmez,” diye konuştu.

Basın toplantısında, Türkiye’de darbe girişimi sonrası yaşanan görevden almalar ve tutuklamaların aşırıya kaçıp-kaçmadığı da soruldu. ABD Dışişleri Bakanı, “Aşırı olup-olmadığını bilemiyoruz zira elimizde kanıt yok” demekle yetindi.

John Kerry, İncirlik Üssü’ndeki elektrik kesintisinin sürdüğünü ancak Türk yetkililerin ABD Büyükelçisi’ne sorunun birkaç gün içinde çözüleceğini ilettiğini söyledi.
Kaynak: Amerikanın Sesi - Dilge Timoçin

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI