Bugun...


Kerkük’te Türkmen evleri bir bir yıkılıyor

facebook-paylas
Tarih: 10-08-2015 00:59
         
Kerkük’te Türkmen evleri bir bir yıkılıyor


Yıkılan evlerin hepsinin Türkmen evi olduğunu söyleyen Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi, “Vali Kerim, buraların işgal edilmiş ve kaçak olduğunu söylüyor. Kürtlerin topraklarımızı gasp etmesine ses çıkarmıyor” dedi

Türkmenler’e ait tapulu evler Kerkük Valisi’nin isteği doğrultusunda yıktırıldığı iddia edildi. Peşmerge kökenli olan Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in imzasının bulunduğu yıkım belgesi Türkmen halkının tepkisine neden oldu. Mağdur olan Türkmen vatandaşlar, Kerim’in iki yüzlülük yaptığını savundu. Türkmen vatandaşlar, Kerkük Valisi Necmettin Kerim’e, “Biz Türkmen olduğumuz için tapulu evimiz olduğu halde evlerimizi yıktırıyorsun. Malum taraf (Kürtler) tapusuz ve topraklarımızı gasp ederek binalar inşaa ediyorlar. Neden onlara ses çıkar mıyorsun?” diye seslendi. Yıkılan evlerin hepsinin Türkmen evleri olduğunu söyleyen Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de “Irak Anayasası’nda herkesin ev sahibi olma hakkının bulunduğu yazıyor. Bugün Türkmenler kendi tapulu yerlerinde ev yaptırdıkları zaman, Kerkük Valisi Necmettin Kerim hemen ’işgal ve kaçak inşaat olduğunu’ iddia ederek yıkım araçları ile yıktırıyor. Peki burdan soruyorum Kerkük Valisi Necmettin Kerim’e: Sen daha yetkin yokken bunları yapıyorsun... Yetkin olsa neler yapıcaksın acaba? Herhalde Türkmen milletinin dilini de kesersin” dedi. Salihi, Türkmen parti genel başkanlarına ve Türkmen siyasetçilerini de Türkmenlere destek olmaya çağırdı.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI