Bugun...


Kanuni'nin Mirasının Restorasyonu
Kanuni Sultan Süleyman'ın 1522 yılındaki Rodos seferi sırasında Muğla'nın Yatağan ilçesinde yaptırdığı, birkaç yıl önce defineciler tarafından talan edilen mescit, han ve köprü, bölge turizminin canlandırılması amacıyla restore edilecek.

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 19:04
         
Kanuni'nin Mirasının Restorasyonu

Bozüyük Mahallesi'ndeki bu eserlerin restorasyonu işi için 26 Kasım 2014 tarihinde 15 firmanın katılımıyla yapılan ihalenin ardından kazanan firma ile Yatağan Belediyesi arasında yer teslimi sözleşmesi imzalandı.

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, ihale bedelinin 779 bin olarak belirlendiğini ifade ederek, alan firmaya yer teslimi yapıldığını söyledi. Çalışmaların kısa bir süre içerisinde başlanacağını belirterek, "İşin süresi 240 gün olarak belirlendi. Restorasyon bedelinin yüzde 95'i Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı'nca, yüzde 5'i ise Yatağan Belediye Başkanlığı'nca karşılanacak." dedi.

Başkan Oğuz, Yatağan'ın kültür turizmi merkezlerinden biri olması için çalışmalar yaptıklarını kaydederek, "Kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması, bizlerin asıl görevidir. İhalenin yapılmasıyla Stratonikeia antik kenti, Lagina kutsal alanı, film platosu haline gelen Bozüyük gibi Kanuni'nin mirasları da vatandaşlarımızın uğrak yeri haline gelecek." şeklinde konuştu.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI