Bugun...


Kandil’den Davutoğlu’na yalanlama!
KCK yöneticisi Sabri Ok: Dolmabahçe açıklamasından bu yana değişen bir şey yok. Silah bırakmadık.

facebook-paylas
Tarih: 12-03-2015 15:59
         
Kandil’den Davutoğlu’na yalanlama!

Terör örgütü PKK nın şehir yapılanması KCK nın Kandil deki yöneticilerinden Sabri Ok, “PKK, silah bırakıyor” açıklamalarını ‘Doğmatik bir kesimin görüşleri olarak nitelendirirken, Dolmabahçe de 28 Şubat ta yapılan açıklamadan bu yana değişen bir şey olmadığını, AKP veya devlet ile henüz anlaşılan bir durum bulunmadığını söyledi.

Sabri Ok ile Kandil de yapıldığı sanılan röportaj, Avrupa dan yayın yapan PKK yanlısı Med Nuce kanalında yayınlandı. Sabri Ok, başlatılmak istenen sürecin müzakere, yeni bir anayasa, sonuçta Türkiye nin demokratikleştirilmesi, bugüne kadar birçok kez ateşkes denemeleri olduğunu savundu. PKK lı Sabri Ok, şöyle konuştu:

“30-40 yıllık bir savaştan sonra taraflar anlaşabilir. Dünyada da böyle olmuştur. PKK; devlet, AKP ile müzakere yapabilir. Çözmek; barışmak demektir. ‘Devlet; haksızlık yapmıştır bunu gidereceğiz , bu zihniyete neden olan Anayasa, yasalar değişecek denilmeli, gereği yapılmalıdır. Anlaşma, barış denecekse budur. Bu kötü bir şey değil. PKK ile devlet arasındaki savaş sürsün, herkes zorlansın yaklaşımı iyi değil. 28 Şubat Dolmabahçe açıklaması ardından anlaşma, barış olmuş veya çözüm için yeni bir adım atılmış değil. Amiyane deyimle barış savaştan güzel bir şeydir. Devlet, ilk kez kamuoyu önünde bir sorumluluk altına girmiştir. O hükmün devleti, hükümeti de bağladığı şüphesiz. Başbakan yardımcıları; devlet- hükümettir. Bu açıklama karşısında PKK da, devlet de sorumluluk altına girmiştir. Önderliğin (Abdullah Öcalan( açıkladığı 10 madde karşısında sorumludur. Yeni bir anayasa; alt yapısını hazırlama düzeyinde bir anlaşma olursa, geri dönülmez noktaya gelirse biz de mücadelemizin yöntemini taktik, yollarını değiştirebiliriz. Önderliğimiz böyle iyi niyet beyanında bulunmuştur; 10 madde üzerinde devletle anlaşırsak, geri dönülmez ilerleme olarak sağlanırsa PKK olarak silah durumunu tartışabiliriz demiştir. Yoksa bir karar yoktur.”

“PKK, ÖCALAN IN MÜZAKERE ÇERÇEVESİNE BAĞLIDIR”

KCK yöneticisi Sabri Ok, müzakerelerin hemen başlatılması, devletin heyetini, sekretaryasını oluşturması, Öcalan ın dile getirdiği 10 madde üzerinde anlaşmaya varması gerektiğini kaydederken, “PKK, Kürt sorunun çözümü ve Türkiye nin demokratikleşmesi konusunda önderliğimizin koyduğu kapsamlı müzakere çerçevesine bağlıdır ve sorumluluğunu yerine getirmeye hazırdır. Şu anda AKP bir yükümlülük altındadır. Hükümet, bugüne kadar zamana yaydı, adım atmadı. Bu aşamada bahanesi yoktur” diye devam etti.

DAVUTOĞLU: PKK SİLAH BIRAKTI

GEçtiğimiz hafta ABD nin New York kentinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu  “PKK silahları bırakacağını ve terör eylemlerine son vereceğini açıkladı. Bu tarihi bir dönüm noktasıdır. Suriye, Irak ve bazı diğer komşu ülkeler etnik ve mezhepsel temelde bölünürken Türk toplumu giderek daha fazla bütünleşiyor, Haziran seçimleri öncesi demokratik istikrarını artırıyor. Tüm ekonomik sektörlerde önümüz açık” demişti.

Sözcüİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI