Bugun...


Kadınlar doktor Handan’a geliyor
Şiddete maruz kalan kadınların kendisine başvurduğunu söyleyen Avcılar Belediye Başkanı Benli, “Hekim olduğum dönemde bana bizzat yapılan başvurular oluyordu. Şimdi aynı şekilde kadınlar belediyeye değil doktor Handan’a başvuruyorlar” dedi

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2014 15:14
         
Kadınlar doktor  Handan’a geliyor


Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, şiddete maruz kalan kadınların kendisine başvurduğunu belirterek, “Şiddete uğrayan kadınlar arasında belediyeye şikayette bulunmak kazanılmış bir alışkanlık değil” dedi.
İstanbul’un tek kadın belediye başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, makamında Milliyet’in sorularını yanıtladı.
Başkan Toprak Benli, büyük bir sığınmaevi kompleksi inşa ettiklerini ve buranın gelecek sene faaliyete geçeceğini belirterek, şunları söyledi:

‘Bire bir ilgileniyorum’
“Nisan ayında Kadın ve Aile Müdürlüğü’nü kurduk. Mayıs ayında faaliyete başladı. Müdürlüğün hedefi, kadına yönelik şiddet konusunda çalışmalar yapmak ve kadını ekonomik ve sosyal hayata kazandırmak. Belediye binasına bir kadın danışma merkezi kuracağız. Sığınmaevimiz de gelecek sene açılacak. Bizden önce temelleri atılmıştı. Çok büyük bir kompleks olacak. Birçok ilçeye hizmet verebilecek kadar büyük olacak. İnşaat aşaması haziranda bitecek, açılması 2015 sonbaharını bulacak.”
Başkan Dr. Toprak Benli, şiddete maruz kalan kadınların kendisine başvurduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

‘Büyükşehire başvuru’
“İlçemizde şiddete uğrayan kadınlar arasında ne yazık ki     belediyeye şikayette bulunmak ya da yardım istemek kazanılmış bir alışkanlık değil.
Hekim olduğum dönemde bana bizzat yapılan başvurular oluyordu.     O dönemden beri şiddete uğrayan kadınlarla bire bir ilgileniyorum. Şimdi de aynı şekilde şiddete uğrayan kadın belediyeye değil, doktor Handan’a başvuruyor.”
Dr. Handan Toprak Benli, eylül ayında Avcılar’da gerçekleşen, 1 kişinin ölümüne 4 kişinin ise yaralanmasına neden olan kazanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduklarını dile getirdi. Toprak Benli, “Kazanın Avcılar’da olması tesadüfi bir durum. Metrobüs yolunun yapımı da işletmesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Olayın ardından büyükşehir belediyesine bütün üst geçitlerin gözden geçirilmesi ve başka kazaya sebebiyet verilmemesi için tedbirlerin alınması konusunda müracaat yaptık. Kazada yıkılan ile tamir gören bir üst geçitte şu an çalışma yapılıyor ancak diğerleri için ne yapılacağını bizler de takip edeceğiz” diye konuştu.

Avcılar’a müzİk açılımı

Başkan Toprak Benli, Venezuela’da yoksul ve kimsesiz çocuklara klasik müzik eğitimi vermesiyle bilinen “El Sistema” adlı uygulamanın bir benzerinin Avcılar’da başlatıldığını söyledi. Bu uygulamanın özellikle madde bağımlılığını engellemek için hayata geçirildiğini belirten Handan Toprak Benli, bir belediye konservatuarı açtıklarını ifade etti. Başkan Toprak Benli, “Binlerce öğrencimiz kentevlerimizde çeşitli sanat dallarında eğitim alabiliyor. Konservatuarımıza ise en çok halk müziği için başvurular geldi. Macaristan’daki bir konservatuarla görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda 100 öğrencimiz var” dedi.

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI