Bugun...


İzmit'e Deprem Müzesi Yapılacak
İzmit Belediyesince "17 Ağustos İzmit Deprem Müzesi" kurulacağı, müzenin Marmara Depreminin yıl dönümünde açılmasının planlandığı bildirildi.

facebook-paylas
Tarih: 23-12-2016 18:25
         
İzmit'e Deprem Müzesi Yapılacak

İzmit Belediyesince "17 Ağustos İzmit Deprem Müzesi" kurulacağı, müzenin Marmara Depreminin yıl dönümünde açılmasının planlandığı bildirildi.

İzmit Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın yeni dönem vizyon projeleri arasında bulunan deprem müzesinin 2017 yılı Ağustos ayına kadar hayata geçirileceği belirtildi.

Cephanelik Spor Kompleksinin yanındaki 3 bin 773 metrekarelik alanda inşa edilecek "17 Ağustos İzmit Deprem Müzesi"nin Marmara depreminin 18. yıl dönümünde hizmete açılacağı kaydedildi.

"17 Ağustos 1999'da yakın tarihimizin en büyük doğal afetini yaşadık. 17 Ağustos depremini unutmamak, unutturmamak ve İzmit başta olmak üzere ülkemizin bu konuda bilinçlenmesine katkıda bulunmak, yeni nesillerin depreme bilgi ışığında hazır olmasını sağlamak amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik." ifadesinde bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"17 Ağustos İzmit Deprem Müzesi, bin 777 metrekarelik kapalı alandan oluşacak. Çevresi ve yakınındaki binalar ile uyum içinde olacak olan müze binası, teknolojik olanakları ve sanatsal kompozisyonlarıyla dikkat çekecek. 17 Ağustos depremine saygı alanı olarak planlanan 'Deprem Anıtı Heykel Alanı', görsel malzemeler ve deprem içerikleriyle donatılmış geniş bir giriş, depremi anlatan sanatsal kompozisyon ve maketlerin bulunduğu 152 metrekarelik 'Dioramik Alan', deprem konusunda bilinçlendirici içeriklerin sergileneceği 450 metrekarelik 'Dijital Panorama', ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin yaralanabileceği eserlerin bulunacağı, akademik eğitimlere de ev sahipliği yapabilecek 'Deprem Eğitim ve Dokümantasyon Merkezi' ve kafeteryası ile örnek müzelerden biri haline gelecektir. 17 Ağustos İzmit Deprem Müzesi, yakın tarihimize ışık tutacak ve geleceğe miras kalacak değerli bir anıt yapı olma özelliğini de taşıyacak, başta İzmitli vatandaşlarımız olmak üzere Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyalarından gelecek ziyaretçilere ev sahipliği de yapacaktır."

HABERLERİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI