Bugun...


İşte katliam güzergâhı
Kayseri 1. Komando Tugayı’ndaki askerleri çarşı iznine götüren sivil halk otobüsüne yönelik 17 Aralık’taki bombalı araçla terör saldırısı soruşturmasını yürüten emniyet birimleri, bazı önemli tespitler yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 25-12-2016 05:20
         
İşte katliam güzergâhı

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, olaydan bir gün önce Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinden çalınan beyaz kamyonetin kullandığı güzergah belirlendi. Çalındıktan hemen sonra cuma sabaha karşı Şanlıurfa’dan TAG Otoyolu’nu kullanarak çıkış yapan kamyonet, Gaziantep üzerinden Adana’ya ulaştı.

Otoyolun kadirli çıkışını kullanarak ilçe yoluna giren kamyonetin Kayseri’ye doğru yola çıkmadan önce yaklaşık 10 saat bu bölgede kaldığı belirlendi. Karayolları üzerindeki plaka tanıma sistemi ve MOBESE’lerdeki incelemelerde çalıntı aracın, “bölgede buharlaşması” sırasında çalıntı kaydının gözükmemesi için Kırıkkale’deki aynı renk ve modeldeki bir kamyonete ait sahte ikiz plakanın takılıp bomba düzeneğinin yerleştirildiği anlaşıldı.

Sahte plakalı ve bomba düzeneği yüklenmiş olarak bu kez ara yollardan Kayseri’ye geçen bomba düzeneği yüklü aracın, Kozan-Feke-Saimbeyli’yi bağlayan ara yolu kullanıp Kahramanmaraş-Kayseri anayoluna çıktığı ve Pınarbaşıilçesinden kente giriş yaptığı anlaşıldı.

Araştırmalarda, çalıntı aracın güvenlik güçlerinin ana yollar ve otoyollardaki uygulamalardan şüphe çekmemek için ara güzergahları kullandığı değerlendiriliyor. Patlayıcı artıklarının kriminal incelemesi sonrasında, Kayseri’deki bomba düzeneğinde Beşiktaş’taki bombalı saldırıda kullanılan fabrikasyon patlayıcıların kullanıldığı tespit edildi. Kayseri’deki düzenekte de yine RDX ve TNT’nin yanı sıra yeni kullanılmaya başlanan PETN adlı kimyasalın kullanıldığı anlaşıldı.

PKK’nın özellikle karayollarındaki aramalar sırasında şüphe çekmemek amacıyla bombalı araç eylemlerinde kullandığı bidonlar içine yerleştirilen amonyun nitrat ve gübre yerine daha az yer tutan gübre bileşenli patlayıcılarla aynı etkiyi yapan fabrikasyon patlayıcılara yöneldiği ifade ediliyor. Kayseri’deki eylemde kullanılan fabrikasyon patlayıcı düzeğinin 8-10 kg.’lık bir düzenek olduğu ve 1 kg’ı yaklaşık 2 tonluk basınç yaratan TNT ile güçlendirildiği belirtiliyor.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI