Bugun...


İstanbulkart alışveriş yaparken de kullanılabilecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı karara göre, İstanbulkart ile artık alışveriş de yapılabilecek.

facebook-paylas
Tarih: 20-11-2015 00:01
         
İstanbulkart alışveriş yaparken de kullanılabilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbulluların günlük hayatını etkileyecek kararlara imza attı. 2016 yılı itibariyle İstanbulluların kimliklerinden sonra yanlarından ayıramadıkları İstanbulkart’ları, elektronik para kartına dönüşüyor. Ayrıca dolmuşların yolcu aramak için boş gezmesini engellemek için ara duraklar oluşturuluyor. İstanbul trafiğindeki 18 bin taksinin 134 Çağrı Merkezi’nden yönetilmesi hedefleniyor.

İstanbul’da toplu ulaşımda kullanılan İstanbulkart’ın, alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında da kullanılabilecek nakit para kartına dönüştürülmesi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin Kasım ayı oturumlarında kabul edildi. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın geçtiğimiz günlerde “Kredi kartı değil, bir cüzdan, nakit para gibi her yerde geçebilecek bir kart” diyerek kamuoyuna duyurduğu kart için 15 yıl süre ile Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’ye (BELBİM) yetki verildi. BELBİM, bu proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne her yıl 1.5 milyon lira + KDV payını ödeyecek ve ücret her yıl yeniden değerlendirilecek.

İSTANBULKART İLE ALIŞVERİŞ DE YAPILACAK

Minibüslerde para yerine halk otobüslerindeki gibi tamamen İstanbulkart’ın geçtiği bir sistemin oluşturulması için altyapı çalışmaları devam ederken, uygulamanın bazı hatlarda pilot olarak denendiği bildirildi. 2016 yılında hayata geçmesi planlanan proje ile market, restoran ve kafeterya gibi yerlerde de İstanbulkart ile alışveriş yapılabilmesi hedefleniyor. İSPARK ödemelerinde de kullanılabilecek kartla yapılan harcamalar cep telefonu veya internet üzerinden online takip edilebilecek.

19 MİLYON KART, AYLIK 180 MİLYON BİNİŞ

BELBİM, BDDK’ya elektronik para kuruluşu başvurusunu Haziran ayında yaptı. Yeni nesil pos cihazlarında İstanbulkart’ın geçmesi için altyapı çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. İstanbulluların ulaşımda kullandığı İstanbulkart İBB, TCDD, İDO, Deniz Motorları ve Özel Halk otobüsleri gibi 6300 otobüs ve 2900 turnikede kullanılıyor. Bugüne kadar 19 milyon adet kartın dağıtıldığı sistemde aylık 180 milyon biniş gerçekleştiriliyor.

PROJENİN DETAYLARI NET DEĞİL

CHP, İBB Meclisindeki oturumda, bugüne kadar dağıtılan 19 milyon İstanbulkart’ın dönüştürülmesi ve taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı yetkisinin İSPARK’a  verilmesine ilişkin raporlarda red oyu kullandı. Konuyla ilgili konuşan İBB CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, proje detaylarının kendileri ile paylaşılmadığı, altyapı ile ilgili bilgilendirmenin yapılmadığını belirterek “Bu çalışmanın neden, hangi koşullarda yapıldığını bilmiyoruz. Hatta bilgi almak üzere soru sorduğumuz Ak Partili üyeler dahi konunun içeriğini bilmiyor. Bize açıklayıcı nedenler sunulmadığı için red oyu kullandık” şeklinde konuştu.
Kaynak: Sözcü

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI