Bugun...


İstanbul çok büyük tehlike altında
İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Profesörü Celal Şengör, İstanbul'un jeolojik açıdan çok büyük bir tehdit altında olduğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 19-11-2015 09:40
         
İstanbul çok büyük tehlike altında

Son birkaç gün içinde Marmara Denizi, Denizli ve Yunanistan’da yaşanan depremlerden yola çıkarak konuşan Şengör, ”Bugün yarın burası gidecek. İstanbul’a en yakın fay hattı Yeşilköy’den geçiyor. Bu hatta oluşacak 7,6 büyüklüğündeki bir deprem Yeşilköy’e 10 şiddetinde yansır. İstanbul’a 7 dahi yeter yıkım için” dedi.

Şengör, İstanbul’un en güvenli bölgelerinden birinin Anadolu Hisarı olduğunu belirterek diğer güvenli bölgeleri sıraladı. Şengör, ”Şu anda yaşanacak bir depremde ne Nişantaşı’ndan, Ne Perşembe Pazarı’ndan ne de Maslak’tan çıkmak mümkün olmaz” dedi. Önceki Gün yaşanan 4,2 büyüklüğündeki depremle ilgili ise Şengör, ”Bu hareket ile kilitli dediğimiz yer açılmaya mı başladı diye düşünmeye başladım. Bu noktadaki hareket düşündürücü” diye konuştu. Bütün dünyada bilimin giderek daha az ciddiye alındığını söyleyen Şengör, ”Çünkü giderek yöneticiler cahilleşiyor. Bilimin seviyesi yükseliyor buna karşılık yöneticiler cahilleşiyor. Bunun tek sorumlusu demokrasidir. Herkes okumuşsa demokrasi çok iyi bir şey. herkes bağımsız düşünebiliyorsa. Bir karar verebilmek için karar vereceğin konuda bilgilere sahip olmak lazım, bir de bu bilgileri değerlendirebilmen lazım. Bunları yapamayan adama demokrasi fazladır. Bunları yapamayan adamın maymundan farkı konuşmasından ibarettir” diye konuştu.HABER VİDEOSU

Kaynak: Sözcü - Mediha Olgun / Kamera: Aytaç Akyurt

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI