Bugun...


İstanbul’a Yerleşen Doğu Türkistanlı Ailelerin Dramı
Dünya Uygurların hicret dramından 13 .03 .2014’de kaçak yollarla Türkiye’ye gelmeye çalışırken Taylan’da ormanda yakalanan aralarında çok sayıda kadın ve çocuğunda bulunduğu 200 Uygur türkü ile haberdar oldu.

facebook-paylas
Tarih: 13-08-2015 00:00
         
İstanbul’a Yerleşen Doğu Türkistanlı Ailelerin Dramı

Doğu Türkistanlı Müslümanların hicret etmek istedikleri ülkelerin başında Türkiye gelmektedir.

Türkiye’de ikame etmekte olan Doğu Türkistanlı müslümanların birçoğu onu aşkın ülke geçerek vardıkları ve varana kadar küçük çaplı bir sevet  harcadıkları Türkiye’de maddi sıkıntılar içerisindeler.

İstanbul Zeytinburnu’nda ikame etmekte olan ve maaddi sıkıntılar içeresinde olan Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimizden biri olan İbrahim ile kendisi ve diğer maddi sıkıntısı olan Doğu Türkistanlı Müslümanların sesi olabilmek adına Türkistan İslam Bülteni Haber Ajansı olarak bir söyleşi gerçekleştirdik .

İbrahim kardeşimiz Doğu Türkistan’daki yakınlarına kendisi yüzünden Çin tarafından bir zarar gelmesinden korktuğu için, soyadı, yaşı ,doğduğu şehir gibi şahsi bilgileri vermezken, Türkiye’ye neden hicret ettğini ve hicret ederken çektiği sıkıntıklar ile bugün içinde bulunduğu durumu bizler ile paylaştı.

İbrahim kardeşimizin yer yer gözleri dolarak bizler ile paylaştıklarını  Türkistan İslam Bülteni Haber Ajansı Olarak ilginize sunuyoruz ;

İşgalci Çin’in yıllardır uyguladığı katlimların ve bölgede islam dininin yaşanmaması için Çin tarafından getirilen yasaklar ile Doğu Türkistan’ın, Müslümanlar için yaşanmaz bir yer haline gelmesi ve Çin’in 2011 ‘de ibrahim kardeşimiz hakkında tutuklama kararı çıkarması ve her yerde onu araması İbrahim’i başka bir ülkeye hicret etmeye sevkeder.

Doğu Türkistan’dan  başka bir ülkeye hicret etmek zorunda kalan  İbrahim kardeşimizin ,güvenlik sebebi ile adını vermediğimiz   ülkeye vardığında tüm parası biter. Yabancısı olduğu bir ülkede parası biten İbrahim , bir yandan geride bıraktığı ailesinin hasretini çekerken, bir yandan da maddi sıkıntılar ile boğuşur ve uzun bir müddet burda kalır. Daha sonrasında kendisine bir çocukluk arkadaşından bir miktar para gelir .

Bu para ile ilk iş olarak  2012 ‘de Türkiye’ye gelir , ve yaklaşık bir sene boyunca hiç parası olmadığı halde  çarezsizce ailesini Türkiye getirmenin yollarını arar .

Bir müddet sonra samimi müslümanların yardımı ile zorlu bir süreçden ve birçok ülke aşıldıkdan sonra ilk önce eşi ve beş yaşındaki kızını 2014′ de Türkiye’ye getirmeyi başarır.

Kızının ve eşini Türkiye’ye getirmeye başaran İbrahim,  kısa bir süre sonra geride kalan 3 çocuğunun  Türkiye’ye gelmeleri için para bulmaya çalışır. Tam bu sırada eşinin erkek kardeşi yardımcı olur ve zorlu bir süreçten sonra 2014 ‘te 1 çocuğunu daha Türkiye’ye getirmeye başarır.

Geride kalan 10 yaşında ki oğlunu imkansızlıklar yüzünden Türkiye’ye getirmeyi başaramaz ve onu eşinin erkek kardeşi ile geride bir ülkede kaçak olarak bırakır. Her an yakalanma tehlikesi ve oğlunun Çin’e iade edilmesi endişesi ile aylar birbirini kovalar ve 2015′  in başında oğlunuda getirmeyi başarır.

Türkiye’ye eşi ile 3 çocuğunu getirmeyi başaran İbrahim ilk zamanlarda birkaç hayırsever Müslümanlar tarafından 1 senelik kirası karşılanan bir evde oturur.

Daha sonrasında yardımların yetersizliği ile faturalarını ödeyemeyen İbrahim ve ailesi , evlerinin gazları kesilince ,evden çıkmak zorunda kalır .

Şu an İbrahim ve ailesi , başka bir şehre çalışmak için giden bir uygur ailenin evlerinde misafir olarak kalmaktalar. İbrahim şu an geçimini mantı yapıp Uygur lokantalarına satarak sağlamaya çalışıyor.

Evlerinde misafir olarak kaldıkları aile ne zaman gelir bilinmez. Lakin bilinen tek şey geldikleri zaman İbrahim ve ailesinin kalacak bir yerleri ve ev eşyası olarak bir çatal kaşıklarının dahi olmadığıdır .

Tüm bu sıkıntıların içinde İbrahim kardeşimiz kendisi gibi Çin’in zulmünden kaçıp Türkiye’ye hicret eden hemşerilerinin burdaki hastane ve diğer işlerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Bugün istanbul ‘da İbrahim ve ailesinin çektiği sıkıntıları çekmekte olan 30 aşkın Doğu Türkistan’lı aile var .Birçok maddi sıkıntı içinde olmalarına rağmen durumlarını açmaktan çekinen bu onurlu kardeşlerimizi reklam edip keyiflerini kaçırmamak için temsili olarak İbrahim ve ailesi ile bu kardeşlerimizin sıkıntılarını sizler ile paylaşmaya çalıştık.
Kaynak: TİBHA

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI