Bugun...


İran'dan ilk resmi yorum
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin başlattığı Fırat Kalkanı operasyonuna dair ülkesinin ilk resmi yorumunu yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 26-08-2016 00:41
         
İran'dan ilk resmi yorum

Türkiye'nin Cerablus'a yönelik başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu'na ilişkin İran'dan ilk resmi açıklama, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasimi'den geldi.

Kasimi, "İran daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadelenin, uluslararası hukukun temel prensibi olarak o ülkenin hükümetiyle işbirliği hâlinde, toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını gözeterek yapılması gerektiğini ifade etmiştir" dedi.

Kasimi, 'bölgesel güçlerin hain teröre karşı mücadele etmesinin' gerekliliğinin de altını çizdi. "Terörle mücadelenin uluslararası bir yükümlülük olduğunu her fırsatta ifade ettik" diyen İran Dışişleri Sözcüsü, bölge ülkelerinin teröre karşı işbirliği yapması gerektiğini savundu.

Fırat Kalkanı Operasyonu'na Şam yönetiminden 'egemenlik haklarının ihlâli' yönünde tepki gelirken, Rusya sınırdaki gerilimlerden endişe duyduklarını, ABD ise operasyonu tamamen desteklediklerini ifade etmişti.

Kaynak: IRNA, Al Jazeera
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI