Bugun...


İran'da Türk milletvekili, Türklere hakaret eden gazeteciyi mecliste dövdü!

facebook-paylas
Tarih: 30-08-2016 00:00
         
İran'da Türk milletvekili, Türklere hakaret eden gazeteciyi mecliste dövdü!

İran Meclisi'nde Türklere hakaret eden gazeteciyi dövdü!

İran'da yaşayan Türklere, Fars kökenli azınlık tarafından yapılan hakaretlere ve saldırılara bir yenisi daha eklendi. İran İslami Şura Meclisi'nde devletin resmi gazetesi "İran Gazetesi" muhabiri tarafınfan edilen hakaret bu sefer cezasız kalmadı.

Meclis'te Türk kökenli milletvekillerinin "Türk milletvekilleri grubu" kurmak istemesi üzerine yaşandı. "İran Gazetesi" muhabiri milletvekillerinin bu girişimine, "Türklerin İran'da soyu yoktur. Siz Türk değilsiniz. Azerisiniz ve İran'ı parçalamak istiyorsunuz" diyerek çıkıştı. Bu sözleri duyan Urmiye milletvekili Nadir Gazipur, bu sözlerin hakaret olduğunu söyledi. Gazetecinin karşılık vermesi üzerine Gazipur tartışma çıktı. Milletvekili, gazetecinin hakaret içeren sözleri tekrarlaması üzerine dövmeye başladı. Diğer Türk milletvekillerinin araya girmesiyle gazeteci daha kötü dayak yemekten kurtuldu. Ancak, hakaretlerinden dolayı istihbarata teslim edilmekten kurtulamadı.

İran'da nüfusun çoğunluğu yüzde 40 ile Türkler oluşturuyor. Türklere ne anadilde eğitim, ne de Türk adıyla dernek ve benzeri kuruluş kurmalarına izin verilmiyor. Ülkede, Hanedanlığın Pehlevilere geçmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana Türklere "Siz 'azerisiniz', Türk değilsiniz" propagandası yapılmaktadır. Fakat bütün bunlara rağmen, Türklük bilinci oldukça yüksek ve Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk hayranlığı genç nesilde giderek artıyor.
Kaynak: kurultay.net

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI