Bugun...


'İran, Esad'a sembolik devlet başkanlığı önerecek'
Suudi Arabistan’a yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Şark'ül Evsat gazetesi, İran'ın planının ‘Hizbullah güçlerinin Suriye'den çekilmesi ve Esad'ın sembolik bir devlet başkanı olarak kalması’nı içerdiğini yazdı.

facebook-paylas
Tarih: 12-08-2015 23:30
         
'İran, Esad'a sembolik devlet başkanlığı önerecek'

Lübnan’daki temaslarını tamamlamasının ardından Suriye’nin başkenti Şam’a geçen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in gündeminde Rusya'nın inisiyatifyle başlayan ‘Suriye'de siyasi çözüm’ var.

Şark'ül Evsat gazetesinin haberine göre, Zarif'in Şam'a önereceği plan, Hizbullah güçlerinin Suriye’den geri çekilmesi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevinin ‘sembolik’ hale getirilmesinı içeriyor.

Plana göre Esad, ‘sembolik’, ancak ‘yetkisiz’ şekilde başkanlık görevinde kalacak; buna paralel olarak yeni bir hükümet oluşturulacak.

İran Dışişleri Sözcüsü Merziye Afham da, Tahran’ın Suriye’deki iç savaşın sonlandırılmasına ilişkin yeni planının Zarif'in Şam ziyareti sırasında ele alınacağını açıklamıştı.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI