Bugun...


İran Esad’a sığınma teklif etti iddiası!

facebook-paylas
Tarih: 23-04-2016 14:23
         
İran Esad’a sığınma teklif etti iddiası!

Haberi, İsrail’den yayın yapan haber televizyonu i24 verdi. İ24, haberini Lübnan’ın Al Mayadeen gazetesine demeç veren veren İran İstihbarat Bakanı Mahmt Alavi’ye dayandırdı. Alavi, Al Mayadeen’e verdiği röportajda, İran Ordusuna bağlı Kudüs Gücü’nden bir Korgeneralin ,İran’ın sığınma teklifini Esad’a ilettiğini söyledi. Alavi, Esad’ın bu teklifi reddettiğini de açıkladı.  İran İstihbarat Bakanı, “Esad kendisi ve ailesinin, Suriye’deki diğer aileler gibi, Şam’da kalmaya devam edeceğini söyledi” diye konuştu.

İRAN, ESAD’A DESTEKTEN HİÇ VAZGEÇMEDİ

Esad ve ailesine teklif edilen sığınma teklifi, İran yönetiminin Suriye’de başından beri Esad yönetimine verdiği desteğin son halkasını teşkil etti.

Tahran hükümeti, Suriye’de iç karışıklıkların başlamasından itibaren Esad’ın yönetimde kalması için önce lojistik ve siyasi destek verdi. Ancak bu destek yeterli olmayınca, İran’ın desteklediği Hizbullah üyeleri, bizzat Suriye’de, Esad güçlerinin yanında savaşmaya başladı.  İran’ın desteği, Esad’ın yardımına Hizbullah’ı göndermekle de kalmadı; İran ordusunun elit gücü olarak anılan Kudüs ordusu mensubu asker ve generaller de bizzat Esad’ın ordusuna eğitim ve destek verdiler.  Türkiye-Katar ve suudi Arabistan, Suriye’de Esad karşıtı Sünni selefi muhalif örgütlere destek verirken, Esad’ın yönetimde kalmasını Rusya ile birlikte, İran’ın desteği sağladı.
Kaynak: Sözcü

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI