Bugun...


Irak Başbakanı Ankara’da
Irak Başbakanı Haydar el Abadi resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Görüşmelerin gündeminde IŞİD’le mücadele de var

facebook-paylas
Tarih: 25-12-2014 16:47
         
Irak Başbakanı Ankara’da

Irak Başbakanı Haydar el Abadi resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Görüşmelerin gündeminde IŞİD’le mücadele de var

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya gelen el Abadi, resmi törenle karşılandı. Başbakanlık binasında ikili bir görüşme yapan liderlerin gündeminde IŞİD tehdidi ile mücadele başta olmak üzere, enerji gibi bölgesel konular yer alıyor.

Irak Başbakanı’nın bir sonraki programı kapsamında, Ekim 2009’da Bağdat’ta yapılan Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK), iki ülkenin başbakanlarının eş-başkanlığında düzenlenecek ikinci toplantısına katılmak olacak.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden el Abadi’nin resmi ziyaretinin içeriği ile ilgili “Irak ile işbirliğimizin siyasi, ekonomik, enerji, su kaynakları, kültürel, güvenlik ve askeri alanlar olmak üzere geniş bir yelpazede ve ortak projeler temelinde, kapsamlı şekilde geliştirilmesini amaçlamaktadır” duyurusu yapıldı.

Türkiye’nin Irak’a yaptığı son resmi ziyaret Başbakan düzeyinde 20 Kasım’da gerçekleştirilmiş ve Davutoğlu bu ziyaret sırasında, Türkiye'nin IŞİD'le mücadelede Irak'a istihbarat desteği vermeye hazır olduğunu kaydetmişti.Irak Başbakanı’nın bu açıklamaya yanıtı, “Irak güvenlik güçlerinin eğitimi için Türkiye'nin desteğini memnuniyetle karşılıyoruz" şeklinde olmuştu.

Haydar el Abadi’nin iki gün sürecek resmi ziyareti 26 Aralık’ta sona erecek.
Kaynak: Amerikanın Sesi / Mehtap Çolak Yılmaz

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI