Bugun...


İpek Kitap Fuarı'nda Türk Eserlerine İlgi
Kosova'nın batısındaki İpek şehrinde, bu yıl ikincisi düzenlenen İpek Kitap Fuarı, kitapseverleri ağırlıyor.

facebook-paylas
Tarih: 14-06-2016 19:55
         
İpek Kitap Fuarı'nda Türk Eserlerine İlgi

Kosova'nın batısındaki İpek şehrinde, bu yıl ikincisi düzenlenen İpek Kitap Fuarı, kitapseverleri ağırlıyor.

İpek Belediyesi tarafından İpek Meydanı'nda düzenlenen fuara, İpek Yunus Emre Enstitüsü de Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Türkiye'den Balkanlar üzerine çalışmalar yapan yayınevleriyle katıldı.

13-16 Haziran tarihlerinde ziyarete açık kalacak fuarda, Türkçe kitapların yanı sıra Türk yazarların Arnavutça'ya tercüme edilmiş eserlerini bulmak mümkün.

İpek Yunus Emre Enstitüsü İdari Sorumlu Okutmanı Erdem Hamaratlı, İpek Belediyesi ile bu yıl ikinci kez düzenledikleri kitap fuarının gelenek haline dönüşmesini hedeflediklerini söyledi.

Kosova'nın gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle bu tür etkinliklerin önemli olduğuna işaret eden Hamaratlı, "Bu tür etkinlikler Kosova'nın daha fazla gelişmesini ve güçlenmesini sağlıyor. Bu tür etkinliklere önem vermemizin sebebi de budur." diye konuştu.

İpek Kültür, Gençlik ve Spor Müdürlüğü Kültür Dairesi Başkanı Aver Husaj da fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Yunus Emre Enstitüsü ve Kosova Yayıncılar Derneği ile Türkçe ve Arnavutça eserlerin yayınevlerine tavsiye edilmesi noktasında birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Fuara Arnavutluk'tan katılan Fan Noli Yayınevi yetkilisi Rajmonda Hida, geçen yıl da fuara katıldıklarını belirterek, "Arnavutluk'ta olduğu gibi Kosova'da da okurlar, Türkçe'den tercüme edilen eserlere büyük ilgi gösteriyor." dedi.

Haberlerİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI