Bugun...


İFTAR VE SAHUR YEMEKLERİ İÇİN İZİN ZORUNLULUĞU

facebook-paylas
Tarih: 07-07-2015 00:00
         
 İFTAR VE SAHUR YEMEKLERİ İÇİN İZİN ZORUNLULUĞU

Çin işgal yönetimi kutsal ramazan ayında Doğu Türkistan’da sadece Müslüman Uygur Türklerine karşı her gün yeni engel,yasaklama  ve zulme imza atmayı sürdürüyor. İşgalcı Faşist Çin’in Son paranoyak zulmü ise,İftar ziyafeti için yönetimden izin alma zorunluluğu.

Özgür Asya Radyosu’nun İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi’nın internet sitesinin sosyal medya’ya dayandırılarak verdiği bir haberde, başkent Urumçi’ye bağlı Taşbulak Yönetim Komitesi bir genelge yayınlayarak akraba ve yakınları ile komşularına iftar yemeği verecek olanların bunu önceden Mahalle Komitesi’ne(ÇKP’nın en alt Yerel birimi) haber vererek izin alamalarının zorunlul olduğu açıklandı.

Genelge’de “ Taşbulak Yönetim Komitesi’nin bir yerde kaydı olmayan ve serbest dolaşan(Köçme Nüfus = Süreklil Göçen Nüfusu = işsizliğe mahkum edilen Uygur Gençleri kasdediliyor) Kontrol Komitesinin talebi doğrultusunda bu genelgenin yayınlandığı,bölge’de oturan Müslüman halkın iftar ve sahur ye için akraba,yakınları ve komşularını yemeğe davet etmeden önce bu işle görevlendirilen Güvenlik Memuru’ndan(İstıkrarnı Koğdaş Hadımı’ndan) izin almaları zorunludur” ifadesi yer alıyor.

Çin’in Dini Radikalızmla Mücadelede  İhbarcılara Para Ödülü Verileceğine ait Bir İlan

Uzmanlar,  bu uygulamanın işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edilen özellikle  Uygur gençlerinin  mübarek ramazan ayında  Hamiyetperver ve yardımsver Uygur toplumunun yardımını engellemek ve bu suretle sosyal ve dini dayanaşmı duygularını yok etmek ve geleneksel örf ve adetleri ortadan kaldırmak olarak ifade ediyorlyar.Ayrıca,işgalcı Çin’in bu panoroyak  ve müstehzi uygulamalarının ise, Sovyetler Birliği’nin yok olmadan önceki son durumu ile büyük benzerlikler gösterdiği noktasında birleşiyorlar.
Kaynak: uyghurnet.org

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI