Bugun...


HDP Milletvekili hakkındaki fezleke hazır
HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkındaki fezleke hazırlandı. Yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Yiğitalp hakkında, 1 yıl 6 aydan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacak.

facebook-paylas
Tarih: 24-08-2017 11:37
         
HDP Milletvekili hakkındaki fezleke hazır

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında  hazırladığı fezlekede, Yiğitalp'in 28 Ağustos 2016'da merkez Sur ilçesinde bir düğün salonundaki HDP Sur İlçe Başkanlığı kongresinde konuşma yaptığı belirtildi. Fezlekede, söz konusu kongrede Yiğitalp'in yaptığı konuşmanın bir kısmının, terör örgütüne müzahir yayın organı olan MED NUÇE TV'de canlı yayınlandığı ve konuşmanın çözümünün yapıldığı ifade edildi.

Yiğitalp'in Sur ilçesinde güvenlik güçlerince PKK'lı teröristlere yönelik gerçekleştirilen operasyon hakkında yaptığı konuşmanın içeriğine yer verilen fezlekede, "Terör örgütü propagandası yapmak" ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçlarını işlediği ifade edildi.

Anayasa'nın 83. maddesine istinaden Yiğitalp'in dokunulmazlığının  kaldırılması talebinde bulunulan fezleke, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderildi. Yiğitalp'in halen milletvekili olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 83. maddesi gereğince yasama dokunulmazlığına sahip olduğu kaydedilen fezlekede, belirtilen suçtan dolayı hakkında soruşturma yürütülebilmesinin TBMM Başkanlığınca dokunulmazlığın kaldırılması şartıyla gerçekleşebileceği vurgulandı.

Yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Yiğitalp hakkında "Terör  örgütü propagandası" ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin Askeri ve  Emniyet Teşkilatını alenen aşağılama" suçlarından 1 yıl 6 aydan 7 yıla kadar  hapis cezası istemiyle dava açılacak.

Milliyetİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI