Bugun...


HAMAMDAN YÜKSELEN TÜRKÜ: “YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR”

facebook-paylas
Tarih: 26-04-2016 16:12
         
HAMAMDAN YÜKSELEN TÜRKÜ: “YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE EV KURMASINLAR”

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kına gecesi geleneği, son yıllarda farklı konsept ve mekanlarda yapılmaya devam ediyor. Düğün öncesi yapılan kına gecesi için en cazip mekanlar arasında hamamlar başı çekiyor. Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen son büyük hamam olma özelliği taşıyan üç yüz yıllık Cağaloğlu Hamamı, kına gecelerine ev sahipliği yapan en gözde hamamlar arasında.

Hamam içinde darbuka show, gelin adayına lüx Osmanlı bakımı, kaftan ve darbuka eşliğinde yapılan kına seronomisi, zenne gösterisi, zeytinyağlı meze ikramı… Kına gecelerinin son dönemlerde trend mekanları arasında ilk sıralarda yer alan Cağaloğlu Hamamı, verdiği hizmet, tarihi dokusu ve nanoteknolojik ürünlerle sağladığı hijyenik ortamı ile evlilik arifesindeki gelin adayları ve misafirlerine unutulmaz bir gün yaşatıyor.

Kına gecesinde kullanılacak olan tüm geleneksel kostümleri ve materyalleri kendisi misafirleri için karşılayan Cağaloğlu Hamamı’nda, minimum 10 kişilik gruplar için rezervasyon kabul ediliyor. Osmanlı Mutfağı’nın eşsiz lezzetlerinin özenle sunulduğu Hamamda, kına seronomisine de ayrı bir önem veriliyor. Hamamın orta alanında gerçekleştirilen seronomide kaftan giyiliyor, mumlar yakılıyor, darbuka eşliğinde gelenksel şarkılar söyleniyor. Ayrıca isteyenler bu özel güne eşlik etmesi için fasıl grubu da talep edebiliyor.

"Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer" listesindeki tek Türk Hamamı olan, İstanbul’un en önemli tarihi ve turistik mekanlarından Cağaloğlu Hamamı, unutulmaz bir kına gecesi yaşamak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir mekan.

Cağaloğlu Hamamı Hakkında

Aralarında Indiana Jones, Omer Sheriff’ in rol aldigi İbrahim Bey ve Kuranın çiçekleri, Sertap Erener Eurovision klibi, Tosun Pasa, Kate Moss moda cekimi, Wilma Elles dergi cekimi ve çok sayıda reklam filminin de bulundugu bircok çekime ev sahipliği yapan Cağaloğlu Hamamı, New York Times'ın "Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer" listesinde yer alan tek Türk Hamamı olma özelliğini taşıyor.

1741 yılında, dönemin padişahı I. Mahmut’un Ayasofya Külliyesindeki kütüphanesine ve Aya Sofya Camiine gelir sağlamak için yaptırılan hamamın planını Hassa Mimarı Süleyman Ağa çizmiş ve hamam, Abdullah Ağa tarafından bina edilmiş. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri olan çifte hamamın, kadınlar çıkışı hamam sokağına, erkekler çıkışı caddeye bakar. Sultan I.Mahmut tarafından şehrin artan su ve odun ihtiyacı nedeniyle 1768'de büyük hamam yapılmasının yasaklanmasından önce inşa edilen son büyük hamam olması nedeniyle önem taşır.
Kaynak: İkinci Bölge Haberloading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI