Bugun...


Halep’te ‘büyük savaş’ başladı
El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi, Ahraru Şam dahil 13 silahlı grup “Şeriatın Destekçileri” adıyla Halep’te rejime ortak saldırı başlattı. Esad da hava saldırıları ile karşılık veriyor

facebook-paylas
Tarih: 04-07-2015 20:29
         
Halep’te ‘büyük savaş’ başladı

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’i Beşar Esad rejiminden tamamen almak için cihatçı gruplar birleşti. “Ensar el Şeria” (Şeriatın Destekçileri) adını alan çatı örgütlenme; cihatçı El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi, Ahraru Şam dahil 13 İslamcı grubu bir araya getiriyor. İsyancıların önceki gece ortak operasyon başlattığı kentin düşmemesi için Suriye ordusu yoğun çaba sarf ediyor. Resmi haber ajansı Sana, hava saldırılarıyla püskürtülen 100’den fazla ‘teröristin’ öldürüldüğünü bildirdi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise perşembe gecesi itibariyle rejim güçlerinin kontrolündeki en az yedi bölgeye yüzlerce roketle saldırı düzenlendiğini; çatışmaların dün sabah erken saatlere dek sürdüğünü kaydetti.

Hedef şeriat
Gözlemevi’ne göre Ensar El Şeria, kentin kuzeydoğusunda yer alan Zahra askeri istihbarat üssünü ele geçirmeyi başardı. Dört yılı deviren iç savaş öncesinde Suriye’nin ticari başkenti konumunu taşıyan Halep, 2012’de fiilen ikiye bölünmüştü. Kentin doğusunu kontrol eden isyancılar, şehrin rejim kontrolündeki batısını da teslim alarak ‘Halep’in tamamında şeriat kurallarının geçerli olmasını’ operasyonun hedefi olarak açıkladı. Halep’in düşmesi durumunda, başkent Şam’la Akdeniz arasındaki alana sıkışan rejime en ağır darbelerden biri vurulmuş olacak.

Milliyet
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI