Bugun...


Güneş ve Rüzgar’dan Elektrik Üretiminin Maliyetleri 2025’e kadar düşmeye devam edecek.

facebook-paylas
Tarih: 15-06-2016 13:03
         
Güneş ve Rüzgar’dan Elektrik Üretiminin Maliyetleri 2025’e kadar düşmeye devam edecek.

Uluslararası Yenilenebilir Ajansı (IRENA)’nın yeni yayınladığı rapora göre, güneş ve rüzgardan üretilen enerjinin maliyeti 2025 yılına kadar yüzde 26 ile yüzde 59 arasında düşüş gösterecek. Değişimin Gücü: Güneş ve Rüzgar Maliyet Düşüş Potansiyeli adlı rapor doğru düzenlemeler ve politikalar uygulanmaya devam ettikçe, güneş ve rüzgar teknolojilerinin maliyetlerinin 2025 yılı ve sonrasında da düşmeye devam edeceğini ortaya koyuyor.
 
Yapılan analize göre, solar fotovoltatikten elektrik üretiminde maliyetler 2025 yılına kadar yüzde 59, açık deniz rüzgarda ise maliyetler yüzde 35, karasal rüzgarda ise maliyetler 2015 yılına göre yüzde 26 düşebilir. 2025 yılında, solar PV ve karasal rüzgardan elektrik üretiminin kilovat saat başı maliyeti ortalama 5 veya 6 USD cent olacak.
 
IRENA Direktörü Adnan Z. Amin, “son yıllarda güneş ve rüzgarda ciddi maliyet düşüşleri ile karşılaştık, bu rapor da maliyetlerin daha da düşmeye devam edeceğini ortaya koyuyor. Güneş ve rüzgarın halihazırda, bir çok coğrafyada, en ucuz elektrik üretim yöntemi olduğunu  da göz önünde bulundurursak, bu düşüşün devam edecek olması, küreseldeki yenilebilir enerji yatırımlarının artacak ve iş dünyasının fosil yakıtlardan yenilenebilire dönüşümünü hızlandıracak ve güçlendirecek.” Diyor.
 
2009 yılına göre, solar PV fiyatları yüzde 80, rüzgar türbini fiyatları ise yüzde 30 ile 40 arasında düştü.  Analize göre, ekonomik büyüklükler ve teknolojik gelişmeler sayesinde, kurulu güç iki katına çıktığında solar PV’den elektrik üretimi yüzde 20 düşerken, rüzgar santrallerinin maliyetleri ise yüzde 12 düşüyor, Kurulum yapıldıkça maliyetlerin düşüyor olması, ülkelerin yenilebilir enerjiye yönelmesinin ve karar vericilerin ilgili politikaları uygulamaya başlamasının önemini gösteriyor.
 
Adnan Z. Amin “Geçmişte, fosil yakıtlardan yenilebilir geçişe dair karşılaşılan en önemli engellerin başında maliyetlerin olduğuna dair bir çok yorum ile karşılaşıldı. Ama bu söylem artık değişti. Enerjide dönüşümü devam etmek için, fiyatların daha da düşmesini sağlayacak ve ekonomik faydayı maksimize edecek olan politika ve uygulamaları hayata geçirmeliyiz.” Diyor.
 
Değişimin Gücü, IRENA’nın bu yaz yayınlayacağı güneş odaklı raporların sadece biri. IRENA, yaz boyunca solar fotovoltatiklerin detaylı küresel analizini içeren rapor ile beraber solar PV’lerin yaşam ömrü yönetimine dair raporlar yayınlayacak. Bu raporlar, 21-24 Haziran 2016’da Münih’te düzenlenecek olan InterSolar Europe’da paylaşılacak.
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI