Bugun...


Güneş enerjisiyle 5 ayda devriâlem
Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 dünya turu denemesine başladı. Abu Dabi’den kalkan uçak 5 ay içinde 35 bin kilometre yol alarak tüm kıtaları dolaşacak

facebook-paylas
Tarih: 10-03-2015 19:09
         
Güneş enerjisiyle 5 ayda devriâlem


Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçak ‘Solar Impulse 2’nin gerçekleştireceği dünya turu Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de başladı. Kalkış, dün sabah 05.30 sularında sorunsuz olarak gerçekleşirken yaklaşık 5 ay sürecek yolculukta uçağın 500 saat havada kalıp 35 bin kilometre yol kateteceği belirtildi. 2009 yılında ilk prototipi üretilerek testleri gerçekleştirilen uçağın mucitleri ve pilotları olan isimler ise İsviçreli Bertrand Piccard ve Andre Borschberg. Rekor denemesinde uçağı dönüşümlü olarak kullanacak pilotların ilk durağı, Umman’ın başkenti Maskat oldu. 12 saat sürmesi beklenen uçuş, 13 saat 2 dakikada tamamlandı. Uçak tüm kıtaları dolaşarak hem Atlas Okyanusu, hem de Büyük Okyanus’u aşıp Temmuz ayının sonunda tekrar Abu Dabi’ye dönecek. Her biri 17.5 beygir gücünde 4 adet elektrikli motora sahip uçağın maksimum gücü 70 beygir.

Bir otomobil ağırlığında
Kanat genişliği 72 metre olan Solar Impulse, Boeing 747 uçağının 68.5 metrelik kanatlarından daha geniş kanat uzunluğuna ulaşıyor. Uçak, güneş panelleri ve şarj edilen piller sayesinde teorik olarak sınırsız uçuş kapasitesine sahip. Maksimum irtifa yüksekliği 8 bin 500 metre olan uçağın saatteki en yüksek hızı 140 kilometre. Uçak, 2 bin 300 kilo ağırlığında.
Solar Impulse’ın bu tarihi uçuşuna Türkiye’den ‘Brisa’ eşlik edecek. Brisa, 5 ay sürmesi planlanan dünya turunun Türkiye’den de etkin bir şekilde izlenebilmesi amacıyla tüm iletişim faaliyetlerini sürdürecek.


Milliyet


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI