Bugun...


Görmez hakkındaki suç duyurusu dilekçesi işleme konmadı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı Alevi derneklerinin, Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile kurum görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu dilekçeleri işleme koymadı.

facebook-paylas
Tarih: 04-02-2016 12:29
         
Görmez hakkındaki suç duyurusu dilekçesi işleme konmadı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, bazı Alevi derneklerinin, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile kurum görevlileri hakkında "görevi kötüye kullanma", "nefret ve ayrımcılık" iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu dilekçeler işleme konmadı.

Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Hamza Yokuş'un verdiği "dilekçenin işleme konulmamasına dair kararda", Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Alevi Bektaşi Federasyonu avukatlarının şikayet dilekçelerinde, bu kurumların, görevinin Alevi inancının Türkiye'de temsili ve gelişimini sağlamak olduğunu belirttikleri kaydedildi.

Şikayet dilekçelerinde, Görmez'in 1 Ocak'ta gazetede yer alan röportajında, "Cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir" şeklinde sözler sarf ettiği, ayrıca Başkanlığın internet sitesinde soru-cevap kısmında da bir vatandaşın, "Alevi olan kişiyle evlilik caiz midir?" sorusuna "Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez" şeklinde yanıt verilerek, ayrımcılık ve nefret suçlarının işlendiğinin ileri sürüldüğü belirtildi.

Görmez'in sözleri ile Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinin fetvalar bölümündeki cevabın, nefret ve ayrımcılık suçunun işlenmesi noktasında hukuki sonuç doğurmaya elverişli nitelikte bulunmadığı vurgulanan kararda, suç unsurlarının oluşmadığı kaydedildi.

Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi için öncelikle yasal düzenlemeler yapılması gerektiği bildirilen kararda, Diyanet İşleri Başkanlığının da bu aşamada cemevlerine ibadethane statüsü verilmesinde hukuken yetkisi bulunmadığı aktarıldı.

Şikayet dilekçesinde sarf edildiği ileri sürülen sözlerin görevi kötüye kullanma suçu oluşturmayacağı ve suç unsurlarının da oluşmadığına kanaat getirilen kararda, "Şikayet edilen kamu görevlileri hakkındaki dilekçenin işleme konulmamasına karar verildi" ifadesi kullanıldı.
Kaynak: TRT HABER

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI